„Chlápek s nožem začal bodat do policisty.“ Hrůzný útok v Londýně očima svědků | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chlápek s nožem začal bodat do policisty.“ Hrůzný útok v Londýně očima svědků

„Chlápek s nožem začal bodat do policisty.“ Hrůzný útok v Londýně očima svědků

Londýnem otřásl terorismus. Útočník nejprve najel do davu lidí na mostě přes řeku Temži a následně smrtelně zranil policistu. Policie ho postřelila. Kromě policisty a útočníka zemřeli další dva lidé. Zraněných je asi deset. Hrůzy z centra metropole popisují otřesení svědci.

Rick Longley uslyšel náraz a pak se před ním rozprostřela děsivá podívaná. Viděl auto, které nemilosrdně sráželo chodce na Westminsterském mostě. Vážně zranění lidé, z nichž crčela krev, zůstávali ležet na chodníku.

„Nějaký muž křičel na svoji ženu, aby před autem skočila do řeky,“ popsal pro Independent hrůzné okamžiky řidič autobusu. 

Trafikantka Kirsten Hurellová Guardianu řekla, že „policisté na auto stříleli, aby ho zastavili“. Útočník dle ní však ještě zvládl navést vůz „do plotu parlamentu“.

To ale nebylo vše. Poté, co se vozidlo zastavilo, vystoupil z něj útočník a pokračoval ve vražedném řádění. „Chlápek s velkým nožem začal bodat do policisty. Nikdy předtím jsem nic takového neviděl. Nemůžu uvěřit tomu, co jsem viděl,“ řekl Longley pro Press Association.

Dennis Burns se právě chystal vejít do budovy parlamentu, když ve vysílačce ochranky uslyšel, že pobodali policistu. „Když jsem vcházel dovnitř, říkal jsem si, co se sakra děje. Pak jsem uviděl kupu lidí prchajících v panice ulicí. První vlna měla tak třicet lidí, v další jich bylo asi sedmdesát. Vypadalo to, že běží o život,“ popsal pro Press Association.

Podle reportéra Daily Mail Quentina Lettse byl útočník celý v černém. „Snažil se dostat do parlamentu, ale do cesty se mu postavili dva policisté ve žlutých vestách. Jeden z nich padl k zemi a muže v černém jsme viděli hýbat rukou, jako by policistu buď bodal, nebo bil. Další policista běžel pro pomoc. Útočník mezitím běžel ke vchodu do parlamentu. Tam se ale nedostal. Dva muži v civilním oblečení na něj křičeli něco, co znělo jako varování, on to ignoroval, a tak na něj dvakrát nebo třikrát vystřelili a on upadl,“ vylíčil Letts BBC.

Daily Telegraph s odkazem na svědky z místa tvrdí, že útočník byl ve středním věku. „Fotili jsme si Big Ben a uviděli všechny ty lidi, jak proti nám běží. Byl tam také asi 40letý asijský muž, který držel asi dvaceticentimetrový nůž. Pak se ozvaly tři výstřely. Přešli jsme ulici a viděli jsme, že muž leží na zemi a je od krve. Na sobě měl tenkou bundu, tmavé kalhoty a triko,“ citoval Jayne Wilkinsonová server Express. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.