Chlubil se tím, že díky němu vyhrál Donald Trump volby. Teď tvůrce falešných zpráv zemřel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chlubil se tím, že díky němu vyhrál Donald Trump volby. Teď tvůrce falešných zpráv zemřel

Chlubil se tím, že díky němu vyhrál Donald Trump volby. Teď tvůrce falešných zpráv zemřel

Zřejmě na předávkování léky zemřel ve Spojených státech Paul Horner, označovaný za krále falešných zpráv. Osmatřicetiletý Horner, který své nepravdivé články publikoval na facebooku a na různých webových stránkách, o sobě mimo jiné prohlašoval, že byl hlavním strůjcem vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. K Hornerovým známým falešným zprávám patří i tvrzení, že bývalý prezident Barack Obama je gay a radikální muslim.

Zpravodajský server BBC uvedl, že Horner byl nalezen mrtvý 18. září ve své posteli ve městě Laveen v americkém státě Arizona.

Takzvané fake news byly jedním z velmi diskutovaných témat v souvislosti s loňskými prezidentskými volbami v USA, v nichž Trump překvapivě porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Výsledek hlasování podle některých názorů ovlivnila právě záplava falešných zpráv.

Hornerovo smyšlené tvrzení, že demonstranti dostávají zaplaceno 3000 dolarů za to, aby se účastnili protestních akcí proti republikánskému kandidátovi Trumpovi, sdíleli na internetu i Trumpův syn Eric či bývalý šéf Trumpova volebního týmu Corey Lewandowski.

Horner nicméně své články hájil s tím, že jde o "politickou satiru". "Je to humor a komedie," řekl v prosinci televizi CNN. "Snažím se tak vzdělávat lidi," dodal.

Na otázku, zda cílem jeho falešných zpráv bylo pomoci Trumpovi k volební výhře, uvedl: "Ne. Nenávidím Trumpa."

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.