Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chováte se jako Severní Korea, bouří se Katalánci vládě, která chce zmařit referendum o nezávislosti

Chováte se jako Severní Korea, bouří se Katalánci vládě, která chce zmařit referendum o nezávislosti

Španělskem i celou Evropou napjatě očekávané nedělní referendum o nezávislosti Katalánska má odpovědět na otázku, zda si obyvatelé sedmimilionové autonomní oblasti přejí být samostatnou zemí. Tři dny před hlasováním však v Madridu či v Barceloně sotva někdo zná odpověď na ještě zásadnější otázku: zda se hlasování, které se intenzivně snaží překazit španělské úřady, vůbec uskuteční. Katalánská separatistická vláda se chystá referendum uspořádat navzdory hrozbám policejních zásahů a trestního stíhání představitelů samosprávy.

Umístit volební urny na území svých měst a obcí slíbilo přes 700 starostů, k nimž se po počátečním váhání přidala i starostka metropole Barcelony Ada Colauová. Přípravy díky tomu běží v necelé polovině katalánských měst. Konzervativní španělský premiér Mariano Rajoy však vytrvale opakuje, že úřady zabrání referendu, které je podle centrální správy v rozporu s ústavou a jehož konání zablokoval ústavní soud.

Madrid proto posílil přítomnost španělských policistů v regionu na dvojnásobek a převzal kontrolu nad katalánským policejním sborem. Jeho členové podle listu El País dostali od španělského prokurátora příkaz v pátek odpoledne obsadit budovy škol a dalších veřejných institucí, aby tam znemožnili přístup členům volebních komisí. Šéf katalánské policie však reagoval slovy, že sbor je tu od toho, aby "zajišťoval práva obyvatel, nikoli je znemožňoval".

Policie dosud zabavila okolo deseti milionů vytištěných hlasovacích lístků a prokuratura vyslechla starosty podporující referendum, kterým hrozí obvinění z několika trestných činů. Pod hrozbou pokuty byla rovněž rozpuštěna katalánská ústřední volební komise.

Katalánský premiér Carles Puigdemont, jehož vláda prosadila v místním parlamentu zákon označovaný za katalánskou ústavu, který vstoupí v platnost v případě očekávaného příznivého výsledku referenda, slíbil uspořádat hlasování nehledě na jakékoli překážky. "Každý problém má nějaké řešení," řekl v úterý v reakci na postup centrálních úřadů mluvčí katalánského premiéra Jordi Turull, aniž objasnil, jak chce místní samospráva uspořádat hlasování při očekávaném odporu bezpečnostních složek. Španělští politici v obavách z možných nepokojů vyzývají katalánské separatisty k rozvážnému přístupu, dá se však očekávat, že radikálové nenechají případnou policejní blokádu škol bez odezvy.

Pokud se referendum uskuteční, o jeho výsledku pochybuje ve Španělsku jen málokdo. Odpůrci nezávislosti se k urnám většinou nechystají, podobně jako v případě nezávazného referenda před třemi lety, kdy se pro odtržení vyslovily čtyři pětiny hlasujících. Řada Katalánců však tvrdí, že nyní je k účasti motivuje právě rázný odpor Madridu, což by podle odhadů některých médií mohlo účast mírně zvýšit proti dvěma milionům lidí z minulého referenda. Místní postup španělské vlády přirovnávají k režimům v Turecku, Číně nebo dokonce Severní Koreji.

Zatímco zastánci nezávislosti argumentují tím, že za současných podmínek nemá Katalánsko dostatečnou autonomii a spojení s Madridem je ekonomicky nevýhodné, odpůrci upozorňují na nejistotu kolem členství v Evropské unii, po němž Katálánsko silně touží. Evropští představitelé dali najevo, že případný nový stát bude muset absolvovat přijímací procedury včetně jednohlasného schválení všemi zeměmi, které je Madrid připraven znemožnit.

Podle posledních průzkumů podporuje nezávislost na Madridu přibližně polovina Katalánců, zatímco ještě začátkem letošního roku měl mírně navrch tábor odpůrců odtržení. Experti dávají růst separatistických tendencí částečně za vinu tvrdému přístupu premiéra Rajoye, který odmítá jakékoli výzvy k dialogu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744