Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chránil studenty vlastním tělem. Hrdina, který ve floridské škole zabránil ještě větší tragédii, zemřel

Chránil studenty vlastním tělem. Hrdina, který ve floridské škole zabránil ještě větší tragédii, zemřel

Mezi oběťmi středeční střelby na střední škole ve floridském Parklandu je fotbalový trenér Aaron Feis, který před palbou chránil studenty vlastním tělem. Feis je první ze 17 obětí, jejíž jméno přinesla místní média. Úřady zatím seznam postižených nezveřejnily. Střelec Nikolas Cruz byl obviněn ze 17 vražd a stane rychle před soudem. Oznámila to stanice Fox News.

Fotbalový tým školy v ranním tweetu oznámil, že se s velkou lítostí dověděl o smrti Aarona Feise. Chránil studenty nezištně před střelcem. Zemřel jako hrdina a zůstane navždy v našich srdcích a vzpomínce, stojí v tweetu.

Policejní velitel už ve středu večer, kdy oznámil počet obětí, řekl, že je mezi nimi také trenér školy, i když jméno neuvedl. Později se pak objevily na twitteru příspěvky, podle nichž je Feis naživu a bojuje v nemocnici o život.

Fox News dnes uvedla, že Feis je první jmenovanou obětí. Hlavní trenér školní týmu Willis May listu Sun Sentinel řekl, že rodina dostala zprávu o Feisově úmrtí o středeční půlnoci. Feis byl také člen školní ochranky a podle Maye zakročil, když do vysílačky dostal zprávu o hlasitých ranách ve školním objektu. Slyším to. Ne, to nejsou petardy, řekl, než se vydal na místo. To byla poslední slova, která jsem od něj slyšel, sdělil May.

Sám byl v té době v kanceláři se čtyřmi hráči a trenéry a viděl, jak se střelec vmísil mezi prchající studenty.

Byl to výborný chlap. Všichni ho měli rádi. Škoda, že musel takto odejít. Vždycky udělal vše pro to, aby nám bylo líp. Hodně jsme se od něj naučili, řekl o Feisovi hráč Gage Gaynor.

Feis působil na škole, kterou sám v roce 1999 absolvoval. Má ženu a dceru.

720p 360p
Střelba na Floridě

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1