Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chtějí z nás udělat roboty.“ Pracovníci z hipsterského obchodu zakládají odbory a proklínají Amazon

„Chtějí z nás udělat roboty.“ Pracovníci z hipsterského obchodu zakládají odbory a proklínají Amazon

Pracovníci amerického potravinového řetězce Whole Foods se obávají změn, které přináší koupě společnosti gigantem Amazon. Zaměstnanci se hodlají bránit proti škrtání pracovních míst a snižování mezd.

Amazon koupil „nejzdravější americký potravinový obchod“, jak se sít hipstersky laděných prodejen Whole Foods sama nazývá, loni v srpnu. Nyní zaměstnanci tvrdí, že se management snaží vytvářet tlak na úspory a pracovníky přetěžuje. „Mačkají z lidí, co jen můžou,“ tvrdí pro list Guardian jeden ze zakladatelů spolku Whole Worker, který si z obavy o místo přál zůstat v anonymitě.

Zaměstnanci Whole Foods se ve snaze zvrátit plány Amazonu začali kolektivně organizovat. Začátkem září poslali dopis do prodejen napříč Spojenými státy, v němž vybízeli spolupracovníky, aby se zapojili do debat nad „znepokojivými“ změnami, které gigant zavádí. Zmínili hlavně systém vystavování produktů, v němž musí personál postupovat podle přesně daných pokynů. Ten začal řetězec zavádět už v roce 2016, ale po přechodu pod Amazon proces zrychlil.

„Chtějí, aby se z nás stali roboti. Tam to směřují, chtějí to nastavit tak, že nemusí platit 15 dolarů za hodinu někomu, kdo ví o jídle všechno, když mohou platit 10 dolarů za hodinu, někomu kdo bude provádět drobné úkoly,“ stěžuje si zaměstnanec z obchodu v Nové Anglii, který se k odborům také připojil.

Zaměstnanci žádají návrat do dob, kdy byli lépe placení a měli podíl na ziscích společnosti. Tvrdí, že pod Amazonem mají více práce, musí vykonávat činnosti, které jdou nad dohodnutý rámec, ale rozpočet na pracovní sílu se ztenčuje. Například si stěžují, že jejich mzda se mezi srpnem a zářím navzdory růstu pracovních povinností změnila jen o 300 dolarů, zatímco odhadovaný nárůst denních tržeb představoval 100 tisíc dolarů.

Pracovníkům také vadí, že se změnila koncepce obchodů tak, aby se maximalizovaly zisky. „Místní produkty a speciality byly osekány a nahrazeny běžnými, regionální marketing a značky zmizely,“ konstatují zaměstnanci z jižní Kalifornie. Prodejny Whole Foods si přitom vždy zakládaly na odlišnosti od dalších řetězců. Manažeři Whole Foods věc pro deník Guardian odmítli komentovat.

1080p 720p 360p
Roboti v distribučním centru Amazonu

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1