„Chtějí zničit všechny muslimy.“ Uprchlíci popsali krvavé čistky, upalování a mučení v zemi Su Ťij | info.cz

Články odjinud

„Chtějí zničit všechny muslimy.“ Uprchlíci popsali krvavé čistky, upalování a mučení v zemi Su Ťij

Od 25. srpna už z Barmy do Bangladéše uteklo přes 370 tisíc muslimských Rohingů. Prchají před rozsáhlým násilím v podobě mučení, vraždění a hromadného znásilňování. Situace v barmském Arakanském státu je katastrofální a vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn ji dokonce popsal jako „učebnicový příklad etnických čistek“. Rohingové, které Barma neuznává jako etnikum a dlouhodobě jim upírá občanství i lidská práva, zažívají neuvěřitelné utrpení. Ve snaze co nejrychleji uprchnout za hranice navíc podnikají nebezpečné noční cesty, během kterých umírají další desítky lidí. O utrpeních některých z nich informovala televize CNN

„Zapálili můj dům, odtáhli manžela mé dcery a od té doby jsme o něm neslyšeli,“ říká Núr Mohamedová, které se podařilo překonat nebezpečnou cestu do Bangladéše. „V Arakanském státě nic nezbylo, všechno zničili,“ dodává uprchlice a muslimka z etnické menšiny Rohingů.

Před násilím, které humanitární organizace připisují barmským vojákům a buddhistickým obyvatelům barmského Arakanského státu, od 25. srpna uteklo už víc než 370 tisíc lidí.

Exodus civilistů následoval poté, co koncem měsíce povstalci z řad Rohingů zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Násilnosti pak barmská armáda tvrdě potlačila, podle kritiků však jde o snahu vyhnat nechtěné muslimské etnikum z barmského území.

Podle svědectví uprchlíků a humanitárních organizací se armáda i budhističtí obyvatelé na Rohinzích dopouštějí mučení, vražd, hromadného znásilňování a žhářství. Podle OSN si už násilí vyžádalo víc než tisícovku obětí. Etnické čistky se přitom dějí za tichého přihlížení nositelky Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij, která se proto ocitla pod palbou ostré kritiky. Ta k velkému překvapení svých obdivovatelů na Západě akce armády obhajovala a před několika dny jen konstatovala, že svědectví o masakrech Rohingů jsou dezinformační kampaní nahrávající teroristům.

„Zabíjejí nás, protože jsme muslimové,“ vysvětluje si vraždění uprchlík z řad Rohingů Mohamed Kabir. „Chtějí zničit všechny muslimy Arakanského státu. Nechceme jít zpátky. Zabijí nás,“ obává se Kabir, kterému se podařilo překonat hranice. ¨

Nápor běženců prchajících do sousedního Bangladéše je obrovský. Minulý týden se během pouhého jednoho dne k břehům bangladéšského letoviska Cox’s Bazar dostalo na 300 lodí nacpaných uprchlíky. Zastaralé lodě přetížené lidmi však pro běžence představují obrovské nebezpečí.

Jiní se pokoušejí přejít hranice do Bangladéše přes řeku Naf, kde se už desítky lidí utopily – mezi nimi ženy a děti. „Nikdo nepřišel, aby těla sebral. Tito lidé jsou tak zoufalí, pět dní chodí a procházejí skrz pole, těžko rozpoznají své vlastní příbuzné,“ říká pod podmínkou anonymity jeden ze strážníků. Na cestě z Barmy však na uprchlíky čeká další nebezpečí v podobě min, které lemují hranici s Bangladéšem.

Ani ti, kterým se podařilo dostat za hranice, ale nemají vyhráno. Pohraniční oblasti praskají ve švech a humanitární organizace nápor uprchlíků nezvládají. „Tisíce rohingských rodin, včetně dětí, spí venku nebo podél silnic, protože nemají kam jít,“ říká George Graham z organizace Save the Children. Většinu uprchlíků tvoří ženy a děti, jejichž manželé a synové byli vojáky často odvlečeni nebo zabiti. „Všechno spálili. Zabili mého manžela… umlátili ho k smrti,“ říká rohingská uprchlice Dildar Begumová.

Situace lidí, kteří se dostali do Bangladéše, je kritická. Ti, kteří zůstali v Barmě, jsou na tom ale mnohem hůř. Mnoho lidí v Arakanském státě uteklo do kopců – podle odhadů tam uvízlo na 30 tisíc lidí bez jídla, vody i šance na útěk. „Brzy tu zemřou hlady,“ řekl CNN po telefonu jeden z místních. Další Rohingové se ukrývají ve vesnicích a doufají, že násilí brzy skončí. „Teď jsme se dostali do jiné vesnice, ale nevíme, kdy začnou střílet a vesnici zapálí,“ řekl zmíněný zdroj pro CNN. „Doufáme, že tu zůstaneme v bezpečí,“ dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud