Chtěl jsem zabránit vlně násilí, hájí svůj odjezd do Belgie sesazený katalánský premiér | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chtěl jsem zabránit vlně násilí, hájí svůj odjezd do Belgie sesazený katalánský premiér

Chtěl jsem zabránit vlně násilí, hájí svůj odjezd do Belgie sesazený katalánský premiér

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont se rozhodl odjet do Belgie, protože španělská vláda hodlala rozpoutat "vlnu násilí". Puigdemont to dnes řekl v rozhovoru se stanicí Catalunya Radio, když vysvětloval své rozhodnutí opustit Španělsko. V Belgii nyní on a čtyři ministři jeho vlády čekají na soudní rozhodnutí o případném vydání do Španělska. Odjeli tam 30. října. Puigdemont také kritizoval evropské politiky za nezájem o problém Katalánska.

Bývalý premiér prohlásil, že se jeho vláda rozhodla rozdělit. On a čtyři ministři se rozjeli do Belgie, aby otázku nezávislosti Katalánska dostali i mimo Španělsko.

Zbylých osm členů vlády je od minulého týdne ve Španělsku ve vazební věznici. Madrid převzal správu autonomního Katalánska, když tamní parlament na základě výsledku předchozího referenda schválil 27. října rezoluci o nezávislosti.

„Myslím, že jsme se nemýlili. Jsem si naprosto jist, že španělský stát chystal vlnu tvrdé represe a násilí a odpovědnost za ně by připsal nám," řekl dnes Puigdemont, který se považuje za zástupce "exilové vlády".

Expremiér rovněž kritizoval evropské politiky za to, že podle něj nevyjadřují solidaritu se sesazenou katalánskou vládou. Prohlásil, že „zájmy evropských elit se naprosto neslučují se zájmy občanů" a že problém Katalánska je „záležitost lidských práv, která si zaslouží maximální pozornost".

Belgická justice má 17. listopadu rozhodnout o požadavku Madridu na zatčení Puigdemonta a čtyř bývalých ministrů. Dnes mají do Bruselu dorazit starostové 200 katalánských měst a protestovat tam proti uvěznění části vlády. Exministrům za vzpouru hrozí až 25 let vězení.

V Katalánsku se mají 21. prosince konat předčasné regionální volby a politické strany mají do dneška ohlásit případné koalice a personální složení svého vedení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.