Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Chtěli nás zabít co nejvíc." Trump krajní pravici neodsoudil, jako prezident selhal, tvrdí kritici

"Chtěli nás zabít co nejvíc."  Trump krajní pravici neodsoudil, jako prezident selhal, tvrdí kritici

Amerika je na nohou. Zastánci krajní pravice v noci na neděli prošli městem, kde se opět střetli se svými odpůrci. Propukly nepokoje. Ty si vyžádaly životy tří lidí, dvou policistů z havarovaného vrtulníku a ženy, která zemřela poté, co do davu protestujících vjel ve vysoké rychlosti osobní automobil. „Nebyla to žádná náhoda, řidič nás chtěl zabít co nejvíc,“ tvrdí 19letá studentka, která byla při útoku rovněž zraněna. Hněv obyvatel USA se soustředí nejen na americké neonacisty a zastánce hnutí Ku Klux Klan, ale i na prezidenta Trumpa. Ten totiž podle mnohých selhal ve své prezidentské roli. 

„Automobil přijel tak rychle, že ho nikdo z nás neviděl. První, co si vybavuji, jsou těla létající vzduchem,“ říká pro server Daily Beast studentka Mary, kterou náraz šedého Dodge Challengeru odhodil stranou. Plech jí rozpáral nohu až na kost, ale měla vlastně štěstí. Žila. 32letá žena, která stála jen kousek od ní, náraz auta nepřežila.

„Bylo to naprosto šílené. Bez stínu jakýchkoliv pochybností můžu říct, že to byl záměr řidiče. Vjet do davu, a zabít tak co nejvíce lidí. Zabít mě,“ pláče dívka, která chtěla dát najevo svůj nesouhlas se vzestupem extrémní pravice.

360p
Do davu v Charlottesville najelo auto

Automobil do davu vtrhnul zezadu, když to nikdo nečekal. Rychlost: asi 60 kilometrů za hodinu. Ihned poté, co zranil 19 lidí a jednu ženu zabil, zařadil zpátečku a začal ujíždět. Dav panikařil, lidé se báli teroristického útoku. Snažili se poskytnout pomoc raněným, všude byla krev, křik a pach spálených pneumatik. Hledání viníka se však nevztahovalo jen na dvacetiletého řidiče, který byl později dopaden, ale i na toho, kdo za celý bigotní a xenofobní průvod může.

Mnoho hlasů proto ukazuje prstem na Bílý dům. Starosta Charlottesville Michael Singer ve zjevné narážce na xenofobní projevy Trumpova poradce Steva Bannona prohlásil, že část viny lze hledat „v Bílém domě a v okolí prezidenta“.

Další ukazují přímo na Trumpa, který ve svém projevu po událostech v Charlottesville podle mnohých selhal. Namísto jasného odsouzení zastánců nadvlády bílé rasy se totiž americký prezident uchýlil ke klišé, frázím a vyprázdněnosti. „Zdráhá se popsat pravý stav věcí proto, že ho tito lidé do úřadu zvolili?“ ptali se komentátoři.

„Po tomto projevu Trump opět dokázal, že nemá místo vedle velkých vůdců naší historie,“ napsal například komentátor Michael Gerson pro Washington Post. „Trump národu servíruje předsudky v malých, ale postupně se zvyšujících dávkách. V Charlottesville byl efekt jeho jednání naprosto zřejmý,“ dodal. Podle Gersona prezident Trump selhal tím, že nenabídnul žádný kontext tragédie, žádnou inspiraci z americké historie, ani žádná slova smíření.

Že se v Charlottesville jednalo o neakceptovatelné průvody zastánců dominance bílé rasy, přitom přiznal i britský politik Nigel Farange, který je sám často poznačován jako rasista a xenofob. „Nemohu uvěřit, že v Americe 21. století vidíme hajlovat neonacisty,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Trump v projevu stavěl na jednu úroveň neonacisty a běžné Američany, kteří se jim postavili, vadilo v jeho textu pro New York Times i komentátorovi Michaelu Dysonovi. „Máme teď milionářského prezidenta, který během své kampaně myslel i na bílou pracující třídu, která ho do úřadu zvolila,“ tvrdí Dyson.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744