Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chvála intervence v Sýrii, pochyby o Skripalovi i vzkaz Západu. Putinova megalomanská beseda přehledně

Chvála intervence v Sýrii, pochyby o Skripalovi i vzkaz Západu. Putinova megalomanská beseda přehledně

Nasazení ruské armády na bojišti v Sýrii, západní sankce i kauza kolem Otravy Skripalových. Ruský prezident Vladimir Putin dnes o tom všem besedoval s občany prostřednictvím televizní obrazovky. Přinášíme výběr jeho výroků podle jednotlivých témat.

O sankcích

Je to metoda zadržování Ruska, protože nekonečná obviňování jsou základnou pro pokračující sankce. Rusko je považováno za hrozbu, protože se stává soupeřem. Myslím, že takový přístup je chybný. Místo zadržování by bylo lepší nastolit konstruktivní spolupráci, pak by celkový užitek pro globální ekonomiku byl pozitivní.

Je nám jasné, že musíme hájit své zájmy, dělat to důsledně, ale nikoli neurvale a hrubě, jak ve sféře hospodářství, tak obrany. Jednáme tak a budeme tak dál jednat, ale vždy hledáme kompromisy. Nátlak skončí, až se naši partneři přesvědčí, že takové metody nejsou efektivní, že jsou kontraproduktivní a poškozují všechny.

O přístupu Západu k sankcím

Je to významná část jednacího procesu s vůdci Francie a Německa, také s našimi rakouskými přáteli, které jsem právě navštívil, a se zástupci mnoha dalších evropských zemí, nemluvě o Asii. Mluví o tom už nejen soukromě, ale i veřejně. Ukazuje se, že naši partneři si mysleli, že se jich to nikdy nedotkne, tato kontraproduktivní politika restrikcí a sankcí. Ale teď vidíme, že se to děje.

O clech USA na ocel a hliník

Zavedení restriktivních cel na ocel a hliník nejen pro Evropu, ale i pro Kanadu a Mexiko, je v podstatě také sankcemi. Souvisejí s pragmatickými národními zájmy Spojených států.

Musíme vypracovat společná, bezezbytku pochopitelná a konkrétní pravidla, jak se chovat v oblasti bezpečnosti a hospodářské kooperace. V roce 2007 jsem v Mnichově hovořil o faktu, že Spojené státy rozšiřují svůj vlastní právní prostor mimo své národní hranice, což je nepřijatelné. A přesně to se teď děje i našim evropským partnerům a ostatním. Proč se to děje? Nikdo nás nechtěl slyšet a nikdo nic neudělal, aby to zastavil.

O Skripalových

Pokud, jak tvrdí Británie, by byla použita vojenská chemická látka proti těmto lidem, zemřeli by na místě během minut nebo sekund. Díky bohu se to nestalo. Jedná se zjevně o něco jiného, než o vojenskou látku.

Chtěli bychom získat přístup k naší občance Juliji (Skripalové) a možnost plně se podílet na vyšetřování.

O Sýrii

Naši vojáci jsou tam proto, aby chránili zájmy Ruska v tomto významném regionu. Budou tam do té doby, dokud je to pro Rusko výhodné. Odchod z těchto základen Rusko neplánuje, zatím jsou tam potřební.

O možnosti třetí světové války

Přesvědčení, že třetí světová válka by znamenala konec civilizace, by nás mělo odradit od extrémních kroků na mezinárodní scéně, které jsou pro moderní civilizaci vysoce nebezpečné. Hrozba vzájemného zničení vždy odrazovala hráče na mezinárodním kolbišti a hlavně vojenské mocnosti, aby podnikaly uspěchané kroky, a nutila je respektovat se navzájem. Ústup USA od smlouvy o protiraketové obraně je pokusem porušit tuto strategickou paritu, ale my na to odpovíme.

O fotbalovém šampionátu

Pokud jde o infrastrukturu, je tady 11 stadionů. Vynaložili jsme na to samozřejmě spoustu peněz a je důležité, aby celá tato infrastruktura pracovala především ve prospěch rozvoje sportu v celé šíři včetně dětského sportu.

Chtěl bych teď vzkázat kolegům v regionech a požádat je, aby za žádných okolností nedopustili, aby se na stadionech objevily bleší trhy a podobné věci, jak to bylo v některých sportovištích v Moskvě během 90. let.

I když náš národní tým nepředvádí v poslední době silnou hru, počet fanoušků tohoto krásného sportu je masivní, jsou to miliony. Budeme doufat, že náš fotbalový tým zaznamená velké vítězství a předvede ty nejlepší kvality.

O omezování ruských podnikatelů v cizině

Varoval jsem (podnikatele) před situací, která nyní vznikla. Doporučil jsem jim, aby drželi svůj byznys v Rusku, ve vlasti. Aby drželi kapitál v místě, kde ho vydělali, a použili ho k rozvoji ruského hospodářství.

Kdo jim pomůže v cizině? Jen je tam pronásledují. Vytvářejí tam podmínky, v nichž nemohou pracovat. Je to velká chyba těch, kteří toto na Západě dělají. Všechna tato omezení, pronásledování našich podnikatelů, problémy s převody dolarů poškozují důvěru našich i jiných byznysmenů v hospodářskou politiku globálních ekonomik. Když USA omezují dolarové transakce, poškozuje to důvěru v dolar.

V podstatě si podřezávají větev, na které sedí. Je to kontraproduktivní a poškozuje to ty, kdo jsou zapojeni do globální ekonomiky.

Někteří říkají, že máme pomoci (miliardáři Romanu) Abramovičovi a dalším ruským podnikatelům, kteří se ocitli v těžké situaci. Nechci teď hovořit o těch lidech, kteří překročili řadu zákonů. Hovořím o lidech, kteří se k majetku dostali legálně. I těm i oněm by bylo lépe v Rusku.

O ruské ekonomice

Obecně postupujeme správným směrem. Dostali jsme se na cestu k robustnímu hospodářskému růstu v Rusku. Jistě, růst je skromný, malý, ale není to pokles. Loni byl růst 1,5 procenta. Ne každý to na sobě cítí, ale obecně řečeno jde o objektivní statistiku.

O nové vládě

Rozvojový plán, o němž jsme v minulých letech diskutovali, připravila dřívější vláda během uplynulého půldruhého roku. Jsem si jist, že kdybychom vládu stoprocentně obměnili a přivedli úplně nové lidi, ztratili bychom dva roky, které nemáme.

Bylo zároveň nutné udržet ty, jejichž rozhodování přineslo zemi pokrok. Myslím, že jsme sestavili optimální složení vlády pro dnešní den.

O růstu cen benzinu

To, co se teď děje, je nepřijatelné, špatné. Musím říct, že je to výsledek nepřesné regulace, která byla nedávno zavedena v energetické oblasti, v oblasti energetických zdrojů. Do podzimu budou zavedena další opatření, která situaci na trhu stabilizují. Vláda to bude pečlivě sledovat.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232