Chybí voda, jídlo, léky i peníze. Nejhorší Vánoce za poslední roky, zuří Venezuelané | info.cz

Články odjinud

Chybí voda, jídlo, léky i peníze. Nejhorší Vánoce za poslední roky, zuří Venezuelané

Stovky lidí demonstrovaly v noci na dnešek v hlavním městě Venezuely proti vládě, která jim o Vánocích nedodala slíbené vepřové maso, jež je v zemi tradičním vánočním jídlem. I v dalších městech Venezuely protestují Venezuelané už několik dní proti hospodářské politice vlády, kvůli níž je země už několik let v hluboké ekonomické krizi. Informoval o tom místní opoziční deník El Nacional.

„Už tři měsíce máme zastavené dodávky vody a nikdo s tím nic nedělá,“ postěžovala si Andrea Pachecová z chudého předměstí Caracasu. „Nemáme vodu, nemáme jídlo ani léky, nemáme peníze, nemáme nic,“ dodala. Mnozí Venezuelané tak označili tyto Vánoce za nejhorší za posledních několik let.

Slíbené dodávky vepřového, které k lidem v Caracasu v rámci přídělového systému potravin nedorazilo, zdůvodnil prezident Nicolás Maduro zahraniční sabotáží. „Co se stalo s vepřovým? Sabotovali nás. A můžu vám říci kdo: Portugalsko,“ našel rychle viníka Maduro, aniž to blíže vysvětlil. Uvedl jen, že vláda objednala maso z Portugalska a některé země blokovaly Venezuele bankovní účty.

Finanční sankce vůči venezuelskému režimu zavedly v létě Spojené státy kvůli diktátorským praktikám tamní vlády, která v zemi neumožňuje fungování opozice. Spojené státy mimo jiné zakázaly svým občanům a firmám finanční operace s venezuelskou státní ropnou společností PDVSA, která je zdrojem více než 95 procent zahraničních příjmů Venezuely. Sankce také omezují nákup dluhopisů venezuelské vlády.

Venezuela se již více než tři roky potýká s hlubokou ekonomickou krizí, způsobenou socialistickou hospodářskou politikou vlády a propadem světových cen ropy. Inflaci ve Venezuela odhaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro letošek na 2300 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud