Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Čím déle s ním bude, tím je to nebezpečnější.“ Putin může Trumpa při prvním setkání převálcovat

Americký prezident Donald Trump by se měl koncem příštího týdne během summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku poprvé od nástupu do funkce osobně setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle Trumpova bezpečnostního poradce Herberta Raymonda McMastera by spolu státníci měli mluvit o tématech, které USA „dráždí“, stejně jako o oblastech, v nichž by obě země mohly spolupracovat. Pro amerického prezidenta by mohla být schůzka velkou zatěžkávací zkouškou. Evropští zpravodajci varují, že hrozí nemalé riziko, že se Putin pokusí svého nezkušeného amerického partnera dotlačit k dohodám výhodným pro Rusko. 

V Kremlu se na nadcházející setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem těší. Věří totiž, že Putin se zkušenostmi agenta KGB dokáže přechytračit amerického prezidenta a vymoci si od něho velké ústupky. Mohl by například výměnou za spolupráci v boji proti terorismu dosáhnout uvolnění sankcí proti Rusku, uvedli serveru The Daily Beast s odkazem na informace od tajných služeb evropští představitelé, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

„Putin je velmi dobrý na prvních setkáních. Má svoji agendu a ví, jak manipulovat s lidmi. Pokud Trump nebude připravený, čím déle zůstane v místnosti, tím nebezpečnější to je,“ říká Thomas Wright z Brooking Institution.

Poučit by se mohl Trump od svých předchůdců. Server podotýká, že Putinovi na vějičku skočili George W. Bush i Barack Obama, kteří se snažili s Ruskem vyjít po dobrém, aby byli následně zklamáni ruskou invazí do Gruzie (v případě Bushe) a anexí Krymu (v případě Obamy). „Když jednáte s Ruskem, nedávejte nic zadarmo,“ vzkázal Trumpovi prostřednictvím serveru Daily Beast nejmenovaný evropský diplomat.

„Měl by se (Trump) připravit, že Rusové očekávají, že se s nimi bude zacházet jako s globální velmocí, přestože ostentativně porušují mezinárodní normy,“ uvedla pro Daily Beast odbornice na obranu Mara Karlinová, která pracovala v Obamově i Bushově administrativě jako poradkyně. „Budou si stěžovat na americké posilování vojenské přítomnosti v Evropě či evropskou protiraketovou obranu,“ odhadla Karlinová na základě svých zkušeností z jednání s ruskými protějšky.  

Podle někdejšího bezpečnostního poradce Baracka Obamy Dereka Cholleta půjde Putin na Trumpa nejspíš přes boj proti Islámskému státu. „Ale co bude požadovat na oplátku? Zrušení sankcí? Stáhnutí jednotek z pobaltských států? A spolkne Trump návnadu?“ přemítá Chollet. Na odpověď si budeme muset počkat do příštího týdne.  

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744