Čína bude mít vlastní vesmírnou stanici. Stavět začne v roce 2019 | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína bude mít vlastní vesmírnou stanici. Stavět začne v roce 2019

Čína bude mít vlastní vesmírnou stanici. Stavět začne v roce 2019

Čína zahájí výstavbu vlastní trvale obydlené vesmírné stanice v roce 2019. První kosmonauty by pak Peking chtěl na stanici vyslat v roce 2022. Oznámili to dnes podle agentury Reuters vedoucí představitelé projektu.

Prohlášení čínských úřadů přichází poté, co se první čínské nákladní lodi podařilo minulý týden úspěšně zakotvit u čínské vesmírné laboratoře pohybující se na oběžné dráze kolem Země a doplnit laboratoři palivo.

Zásobovací loď Tchien-čou 1 (Nebeské plavidlo) odstartovala 20. dubna a o dva dny později se spojila s laboratoří. Jednalo se o první ze tří plánovaných zakotvovacích manévrů.

Experimentální laboratoř Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) umístila Čína na oběžnou dráhu v loňském roce. Dva čínští kosmonauti strávili v laboratoři celý měsíc; byla to nejdelší čínská mise s lidskou posádkou.

„Po dokončení experimentálních vesmírných misí vstoupíme do stavební fáze. Podle našich plánů bychom měli provádět stavbu a montáž čínské trvale obydlené vesmírné stanice mezi roky 2019 a 2022,“ řekl Wang Čao-jao, který je pověřen dohledem na projekt orbitální stanice.

Čínská média dříve psala, že základní modul budoucí čínské vesmírné stanice o hmotnosti 20 tun by mohl být vypuštěn již příští rok. Podle nových zpráv bude vyslán na oběžnou dráhu v roce 2019 vzhledem k prodlevám spojeným s vývojem nové rakety Dlouhý pochod 5B, která má základní modul vynést.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.