Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína jásá. Vypouští drony, které se umí rojit a hemžit jako žádné jiné na světě

Čína jásá. Vypouští drony, které se umí rojit a hemžit jako žádné jiné na světě

V průběhu letošní zimy provedli v Číně několik testů, jejichž účelem bylo prokázat, že se armádní drony dokáží rojit a hemžit. „Swarming,” jak se rojení bezpilotních strojů říká v angličtině, je podle mnoha expertů klíčovou schopností armád budoucnosti.

Čína v minulém roce provedla několik zásadních testů velkých rojů bezpilotních letadel. Ten asi nejdůležitější provedla Národní univerzita obranných technologií (National University of Defense Technology, NUDT.) Do vzduchu vyslala podle strohé informace Čínské lidově osvobozenecké armády dvacet malých, zhruba půlmetrových dronů. Ty létaly v různých měnících se formacích, komunikovaly spolu nebo si podle situace rozdělovaly úkoly.

„Náš expertní tým tvrdě pracoval devět měsíců, někdy jsme provedli stovky zkušebních letů denně,“ uvedl profesor Shen Lin Cheng, vedoucí ústavu pro umělou inteligenci na NUDT. Shen Lin Cheng také tvrdí, že vývoj rojících se dronů se řídí vládní doktrínou o třífázové modernizaci čínských ozbrojených v letech 2020, 2035 a 2050.

 

Podle mnoha analytiků a expertů bude schopnost dronů rojit se klíčové pro akceschopnost a efektivitu budoucích ozbrojených sil. V praxi jde o to, že bezpilotní prostředky podle situace používají jakousi kolektivní umělou inteligenci. Ta jim umožňuje reagovat na měnící se taktické podmínky daleko rychleji a efektivněji, než to dokáže lidský operátor.

Dlouho panovalo přesvědčení, že v čele vývoje se nachází Velká Británie. Mluvilo se dokonce o tom, že chystá série rojících se dronů určených k ochraně “mateřských dronů,” které si budou přímo na palubě za letu na 3D tiskárnách budou vyrábět pumy a rakety. Teď se ale ukazuje, že zatímco Západ snil, v Číně se pracovalo.

Už v červnu 2017 čínská státní firma CETC provedla test roje 119 malých bezpilotních letadel. Celý roj působil jako jeden jediný “organismus”, který dokázal oddělit několik strojů a poslat je na samostatnou misi.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1