Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína je pro USA stejnou hrozbou jako Rusko. Zanechává větší stopu, tvrdí šéf CIA

Čína je pro USA stejnou hrozbou jako Rusko. Zanechává větší stopu, tvrdí šéf CIA

Čína je pro Spojené státy minimálně stejnou hrozbou jako Rusko. Tvrdí to šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo v rozhovoru s televizí BBC. Rusko se podle něho dezinformačními kampaněmi pokouší zasahovat do voleb v řadě zemí. Čína ale zanechává daleko větší stopu, jelikož se snaží krást americké obchodní informace.

„Sledujeme velmi přesně zaměřené pokusy o krádeže amerických informací, infiltrace agentů do Spojených států, jsou to lidé, kteří budou pracovat ve prospěch čínské vlády proti Americe,“ komentoval šéf CIA. „Číňané na této misi zanechávají daleko větší stopu než Rusové,“ dodává Pompeo.

Americké úřady se dlouhodobě zabývají vyšetřováním ruského vlivu na předloňské prezidentské volby, v nichž se podle některých činitelů tajných služeb Rusové pokoušeli dopomoci k vítězství Trumpa nad Hillary Clintonovou.

Britská televize se v této souvislosti Pompea zeptala, zda se obává ruské snahy ovlivnit i letošní volby nových zákonodárců. „Samozřejmě. Jsem pevně přesvědčen, že se nadále budou pokoušet a učiní tak,“ odpověděl Pompeo.

Americké zpravodajské služby a další úřady však mají podle něho dostatečné možnosti a schopnosti, aby zajistily konání svobodných a férových voleb.

„Odpovíme způsobem, který bude dostatečně důrazný, aby jejich vliv na naše volby nebyl velký,“ prohlásil bez dalších podrobností.

Američané budou začátkem listopadu vybírat nové členy Sněmovny reprezentantů a třetinu senátorů. V obou komorách obhajují většinu Trumpovi republikáni.

720p 360p
Rusko vs. USA

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1