Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína KLDR nepoloží, bankovní blokáda ale efekt mít může, říká koreanista

Čína KLDR nepoloží, bankovní blokáda ale efekt mít může, říká koreanista

Americký prezident Donald Trump ohlásil zavedení nových sankcí proti Severní Koreji. Míří proti osobám a firmám, které s KLDR obchodují. K bankovní blokádě se podle jeho slov přidá i Čína dosud považovaná za hlavního a nejvlivnějšího spojence diktatury. Koreanista Jaromír Chlada však v rozhovoru pro INFO.CZ vidí situaci opatrněji. Čína podle něj neudělá žádný radikální krok, kterým by svého souseda skutečně dostala na kolena.

Trump prohlásil, že americké ministerstvo financí může vystavit sankcím jakoukoli zahraniční banku, která by s KLDR obchodovala. „Zahraniční banky budou stát před jasnou volbou: buď budou obchodovat se Spojenými státy, nebo zprostředkují obchod se zločinným režimem v Severní Koreji,“ řekl šéf Bílého domu před obědem s japonským a jihokorejským prezidentem.

Zmínil také, že se na bankovní blokádě bude podílet i Čína. Centrální banka největšího severokorejského spojence prý zakázala bankám obchody s KLDR. „Pokud by to tak bylo, určitě by to KLDR zasáhlo. Velká část operací jde přes čínské banky,“ potvrzuje pro INFO.CZ koreanista Jaromír Chlada.

Čína podle něj ustoupila tlaku USA a mezinárodního společenství proto, aby ukázala dobrou vůli. Trump už několikrát vyzval čínskou vládu, aby přestala Kim Čong-unův režim podporovat. Až 90 procent obchodní výměny KLDR totiž připadá právě na nejlidnatější stát světa.

Vztahy mezi oběma zeměmi však nejsou zdaleka tak růžové jako v minulosti. S nástupem nové garnitury čínských komunistů opadají historické vazby a Kim Čong-un například ani jednou nebyl na státní návštěvě Číny.

Přesto zůstával Peking v otázce tlaku na Pchjongjang spíše opatrný. Trumpova silná slova nyní naznačují opak, Chlada však očekávání mírní. „Nemyslím si, že do toho Čína půjde tak silně, aby KLDR položila,“ hodnotí a dodává, že země nemá politické páky, jak jaderné testy zastavit. „A ty raketové jí zas tolik nevadí.“

Chlada očekává, že KLDR bude proti novým sankcím silně protestovat, zároveň se ale pokusí novému prostředí přizpůsobit a postihy obejít. Už dříve obracela svoji pozornost k typům obchodu, který sankcím nepodléhá. „Navíc má příjmy z šedé a černé ekonomiky, na kterou restrikce nefungují,“ upozorňuje koreanista.

Pokud by se Čína skutečně rozhodla na Severní Koreu obchodně zatlačit, může Kim Čong-un hledat pomoc u jiného souseda. List Washington Post s odkazem na americké vládní úředníky upozornil, že narůstá vliv Ruska v regionu.

„Rusko má v Severní Koreji své zájmy. Nedávno jí odpustilo dluh z dob Sovětského svazu, na krátké hranici s ní modernizovalo silnice, železnice. Pronajímá si od KLDR přístav, který je pro něj důležitým bodem pro export vlastního zboží,“ komentuje Chlada, jenž ale nepředpokládá, že by Moskva v zemi výrazněji investovala. „Ono se to ani nedá, jelikož v KLDR panuje velice nestabilní prostředí, což pro investice není vhodné,“ uzavírá expert.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1