Články odjinud

Čína možná zkusí zhatit dohodu s KLDR, tuší Trump. Kimovi ale věří, že slovo dodrží

Čína možná zkusí zhatit dohodu s KLDR, tuší Trump. Kimovi ale věří, že slovo dodrží

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že Čína by se mohla pokusit vyvinout tlak na neúspěch dohody USA s KLDR o jaderném odzbrojení na Korejském poloostrově. Trump to napsal dnes na twitteru s tím, že Peking by mohl být motivován současnými obchodními spory s Washingtonem. Severokorejský vůdce Kim Čong-un však podle něho dohodu dodrží.

„Mám důvěru v to, že Kim Čong-un bude ctít dohodu, kterou jsme podepsali, a co je ještě důležitější, naše podání ruky,“ napsal Trump v tweetu kriticky namířeném vůči Pekingu. „Na druhé straně Čína může vyvíjet negativní tlak na dohodu kvůli našemu postoji k čínskému obchodu - doufám, že nebude!“ dodal šéf Bílého domu.

Kim podepsal s Trumpem na červnovém summitu v Singapuru dohodu, v níž se Severní Korea zavázala spolupracovat na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Washington výměnou za to nabídl bezpečnostní záruky a možnost zrušení sankcí.

Kritici Trumpovi vyčítají, že úmluva neobsahuje žádná konkrétní data, která by nutila Pchjongjang naplnit ji v praxi. Washington sice doufá, že likvidace jaderného arzenálu KLDR začne v během příštích 12 měsíců, Severní Korea však jakákoli závazná data odmítá a označuje americké požadavky za jednostranné.

Severní versus Jižní KoreaSeverní versus Jižní Koreaautor: info.cz

Peking, který je klíčovým partnerem KLDR, se k americkému vyjednávání nevyjadřuje. Kim čínské vedení o vývoji jednání s USA pravidelně informuje, naposledy byl v Pekingu v polovině června na své letos již třetí návštěvě.

Mezi USA a Čínou se v posledních dnech vyostřuje obchodní konflikt, který zahájil Trump uvalením cel na čínské zboží, na což Peking odpověděl stejným protiopatřením.

1080p 720p 360p
Kim Trumpa okouzlil, dohoda je ale jen cár papíru, říká Marek Hudema přímo se summitu

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud