Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína plíživě kupuje OSN. Kdo nedostal úplatek, jako by nebyl

Čína plíživě kupuje OSN. Kdo nedostal úplatek, jako by nebyl

Čína se v posledních letech začala stále více angažovat v OSN. Stala se jedním z největších přispěvatelů do společného rozpočtu a vysílá víc a víc vojáků do mírových misí. S její rostoucí rolí se zvyšuje i ochota představitelů OSN podporovat čínské politické, ekonomické i čistě propagandistické projekty.

Proměnu čínského postavení může dobře ilustrovat třeba dění v Radě pro lidská práva. V instituci, která kdysi byla pro Peking ryze nepohodlnou, se teď zemi daří prosazovat rezoluce o „vzájemně výhodné spolupráci v oblasti lidských práv“. Rozvojové agentury OSN a generální tajemník celé organizace příležitostně zaštiťují i kontroverzní projekt Nové hedvábné stezky jako nástroj boje proti chudobě. A to i přesto, že řadu chudších zemí vede tato iniciativa podle odborníků především do dluhové pasti. Generální tajemník OSN chválí Čínu za její snahu o diplomatické řešení krize na Korejském poloostrově, byť ona sama pravidelně porušuje sankce uvalené na KLDR, když severokorejskému režimu prodává ropu.

Růst aktivity a vlivu Číny v OSN zároveň přinesl bezprecedentní sérii korupčních skandálů dosahujících do nejvyšších pater organizace. S množícími se případy uplácení roste podezření, že si Peking organizaci pomalu kupuje. Situace nápadně připomíná čínskou „ekonomickou diplomacii“ u nás – Čína si zavazuje vlivné politiky, kteří pak svým voličům její investice či jiné projekty „prodají“ zabalené do náležitých superlativů. Ať už reálně existují či nikoliv. Skrze společnost CEFC se přitom korupční skandály v OSN přímo dotýkají i Česka.

Dva podplacení předsedové Valného shromáždění za sebou. Náhoda?

OSN v posledních třech letech zasáhla série korupčních skandálů, v nichž jako obvinění figurují současní či bývalí občané Číny. Šéf neziskového křídla CEFC Patrick Ho je obviněný z uplácení afrických politiků včetně tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy.

Podle obžaloby zaslal Patrick Ho v roce 2015 na soukromý účet Kutesy půl milionu dolarů. Téhož roku jmenoval Kutesa svým čestným poradcem přímého nadřízeného Patricka Ho – tehdejšího předsedu CEFC Jie Ťien-minga. A ten se jak známo stal ve stejném roce rovněž čestným poradcem prezidenta Zemana. Je jím dodnes, i když má na kontě závažná obvinění a je držen a vyslýchán neznámo kde.

Shodou okolností věnovala CEFC loni milion dolarů Oddělení pro ekonomické a sociální záležitosti (DESA). Ze slavnostního předání v listopadu – hned den po Hoově zatčení – se generální tajemník OSN i předseda Valného shromáždění narychlo omluvili, peníze si ale podle všeho agentura ponechala.

Obvinění vůči CEFC jsou přitom už druhým případem uplácení předsedy Valného shromáždění ze strany čínských subjektů. Minulý týden byl ke čtyřem letům vězení za podplácení v OSN odsouzen Ng Lang Seng, miliardář a kasínový král z Macaa. Ng vydal podle obžaloby na úplatky přes 1,7 milionu dolarů, aby získal podporu OSN pro výstavbu velkého konferenčního centra. Mimo jiné měl podplatit bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Johna Asheho a zástupce dominikánského velvyslance při OSN Lorenza Francise.

CEFC má přitom blízko i k dalšímu bývalému předsedovi Valného shromáždění – k Asheho předchůdci Vuku Jeremićovi, někdejšímu ministru zahraničí v srbské vládě. Čínská společnost ho po odchodu z funkce v roce 2013 najala jako konzultanta.

Neodvolatelní „poradci“

Podplácení dvou předsedů Valného shromáždění za sebou bude sotva náhoda. Případ Johna Asheho navíc personálně souvisí s případem jeho nástupce Kutesy. Kutesova manželka totiž pracovala jako zástupkyně Sheri Jen, rovněž původem z Číny, v její organizaci Global Sustainability Fund, která měla právě Asheho podplácet v jiné kauze.

Sheri Jen, toho času v USA ve vyšetřovací vazbě, je manželka vysokého důstojníka australské zpravodajské služby Rogera Urena. Ten byl v červenci loňského roku obviněn z držení tajných dokumentů. Nově byl podle deníku Sydney Morning Herald v případu uplácení Johna Asheho označen za spolupachatele Chau Chak Wing, australský miliardář čínského původu a mecenáš obou hlavních australských politických stran (Labour a Conservative). Jako podezřelého v tomto případu jej 22. května identifikoval poslanec liberálů (třetí, menší australská strana) a předseda parlamentního bezpečnostního a zpravodajského výboru Andrew Hastie. Z údajně nezveřejnitelných důvodů teď FBI Chaua nestíhá.

Podle poslance Hastieho má Chau blízko k Oddělení Jednotné fronty ÚV KS Číny, jednomu z orgánů komunistické strany, které řídí vlivové aktivity po celém světě. Načasování Hastieho svědectví nejspíš také není náhodné. Již 12. června totiž proběhne soud s australskými novináři a experty, kteří vloni miliardáře Chaua (podle něj křivě) obvinili přesně z toho, co teď Hastie potvrdil.

Česká spojka v OSN

Neziskové křídlo CEFC, obviněné z úplatků v kauze Asheho nástupce Kutesy, je přitom stále držitelem statutu zvláštního poradce Ekonomické a sociální rady OSN (ECOSOC). Vysvětlit by to snad mohla předsedkyně této rady, česká diplomatka Marie Chatardová.

Možná se inspirovala svým přítelem, českým prezidentem, který rovněž nechce svého čestného poradce odvolat, ačkoliv je vyšetřován pro závažná podezření. Chatardová stejně jako další vysocí představitelé OSN odmítají záležitost komentovat i přes opakované žádosti například ze strany Inner City Press, organizace zabývající se investigativní žurnalistikou na půdě mezinárodních institucí jako OSN nebo Světová banka.

Odpovědi by přitom mohly objasnit, proč má česká politická scéna s OSN leccos společného. Bohužel pouze v negativním smyslu.


Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její zájmy v Evropě

Sinopsis

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1