Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína plíživě kupuje OSN. Kdo nedostal úplatek, jako by nebyl

Čína plíživě kupuje OSN. Kdo nedostal úplatek, jako by nebyl

Čína se v posledních letech začala stále více angažovat v OSN. Stala se jedním z největších přispěvatelů do společného rozpočtu a vysílá víc a víc vojáků do mírových misí. S její rostoucí rolí se zvyšuje i ochota představitelů OSN podporovat čínské politické, ekonomické i čistě propagandistické projekty.

Proměnu čínského postavení může dobře ilustrovat třeba dění v Radě pro lidská práva. V instituci, která kdysi byla pro Peking ryze nepohodlnou, se teď zemi daří prosazovat rezoluce o „vzájemně výhodné spolupráci v oblasti lidských práv“. Rozvojové agentury OSN a generální tajemník celé organizace příležitostně zaštiťují i kontroverzní projekt Nové hedvábné stezky jako nástroj boje proti chudobě. A to i přesto, že řadu chudších zemí vede tato iniciativa podle odborníků především do dluhové pasti. Generální tajemník OSN chválí Čínu za její snahu o diplomatické řešení krize na Korejském poloostrově, byť ona sama pravidelně porušuje sankce uvalené na KLDR, když severokorejskému režimu prodává ropu.

Růst aktivity a vlivu Číny v OSN zároveň přinesl bezprecedentní sérii korupčních skandálů dosahujících do nejvyšších pater organizace. S množícími se případy uplácení roste podezření, že si Peking organizaci pomalu kupuje. Situace nápadně připomíná čínskou „ekonomickou diplomacii“ u nás – Čína si zavazuje vlivné politiky, kteří pak svým voličům její investice či jiné projekty „prodají“ zabalené do náležitých superlativů. Ať už reálně existují či nikoliv. Skrze společnost CEFC se přitom korupční skandály v OSN přímo dotýkají i Česka.

Dva podplacení předsedové Valného shromáždění za sebou. Náhoda?

OSN v posledních třech letech zasáhla série korupčních skandálů, v nichž jako obvinění figurují současní či bývalí občané Číny. Šéf neziskového křídla CEFC Patrick Ho je obviněný z uplácení afrických politiků včetně tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy.

Podle obžaloby zaslal Patrick Ho v roce 2015 na soukromý účet Kutesy půl milionu dolarů. Téhož roku jmenoval Kutesa svým čestným poradcem přímého nadřízeného Patricka Ho – tehdejšího předsedu CEFC Jie Ťien-minga. A ten se jak známo stal ve stejném roce rovněž čestným poradcem prezidenta Zemana. Je jím dodnes, i když má na kontě závažná obvinění a je držen a vyslýchán neznámo kde.

Shodou okolností věnovala CEFC loni milion dolarů Oddělení pro ekonomické a sociální záležitosti (DESA). Ze slavnostního předání v listopadu – hned den po Hoově zatčení – se generální tajemník OSN i předseda Valného shromáždění narychlo omluvili, peníze si ale podle všeho agentura ponechala.

Obvinění vůči CEFC jsou přitom už druhým případem uplácení předsedy Valného shromáždění ze strany čínských subjektů. Minulý týden byl ke čtyřem letům vězení za podplácení v OSN odsouzen Ng Lang Seng, miliardář a kasínový král z Macaa. Ng vydal podle obžaloby na úplatky přes 1,7 milionu dolarů, aby získal podporu OSN pro výstavbu velkého konferenčního centra. Mimo jiné měl podplatit bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Johna Asheho a zástupce dominikánského velvyslance při OSN Lorenza Francise.

CEFC má přitom blízko i k dalšímu bývalému předsedovi Valného shromáždění – k Asheho předchůdci Vuku Jeremićovi, někdejšímu ministru zahraničí v srbské vládě. Čínská společnost ho po odchodu z funkce v roce 2013 najala jako konzultanta.

Neodvolatelní „poradci“

Podplácení dvou předsedů Valného shromáždění za sebou bude sotva náhoda. Případ Johna Asheho navíc personálně souvisí s případem jeho nástupce Kutesy. Kutesova manželka totiž pracovala jako zástupkyně Sheri Jen, rovněž původem z Číny, v její organizaci Global Sustainability Fund, která měla právě Asheho podplácet v jiné kauze.

Sheri Jen, toho času v USA ve vyšetřovací vazbě, je manželka vysokého důstojníka australské zpravodajské služby Rogera Urena. Ten byl v červenci loňského roku obviněn z držení tajných dokumentů. Nově byl podle deníku Sydney Morning Herald v případu uplácení Johna Asheho označen za spolupachatele Chau Chak Wing, australský miliardář čínského původu a mecenáš obou hlavních australských politických stran (Labour a Conservative). Jako podezřelého v tomto případu jej 22. května identifikoval poslanec liberálů (třetí, menší australská strana) a předseda parlamentního bezpečnostního a zpravodajského výboru Andrew Hastie. Z údajně nezveřejnitelných důvodů teď FBI Chaua nestíhá.

Podle poslance Hastieho má Chau blízko k Oddělení Jednotné fronty ÚV KS Číny, jednomu z orgánů komunistické strany, které řídí vlivové aktivity po celém světě. Načasování Hastieho svědectví nejspíš také není náhodné. Již 12. června totiž proběhne soud s australskými novináři a experty, kteří vloni miliardáře Chaua (podle něj křivě) obvinili přesně z toho, co teď Hastie potvrdil.

Česká spojka v OSN

Neziskové křídlo CEFC, obviněné z úplatků v kauze Asheho nástupce Kutesy, je přitom stále držitelem statutu zvláštního poradce Ekonomické a sociální rady OSN (ECOSOC). Vysvětlit by to snad mohla předsedkyně této rady, česká diplomatka Marie Chatardová.

Možná se inspirovala svým přítelem, českým prezidentem, který rovněž nechce svého čestného poradce odvolat, ačkoliv je vyšetřován pro závažná podezření. Chatardová stejně jako další vysocí představitelé OSN odmítají záležitost komentovat i přes opakované žádosti například ze strany Inner City Press, organizace zabývající se investigativní žurnalistikou na půdě mezinárodních institucí jako OSN nebo Světová banka.

Odpovědi by přitom mohly objasnit, proč má česká politická scéna s OSN leccos společného. Bohužel pouze v negativním smyslu.


Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její zájmy v Evropě

Sinopsis

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1