Čína plíživě kupuje OSN. Kdo nedostal úplatek, jako by nebyl | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína plíživě kupuje OSN. Kdo nedostal úplatek, jako by nebyl

Čína plíživě kupuje OSN. Kdo nedostal úplatek, jako by nebyl

Čína se v posledních letech začala stále více angažovat v OSN. Stala se jedním z největších přispěvatelů do společného rozpočtu a vysílá víc a víc vojáků do mírových misí. S její rostoucí rolí se zvyšuje i ochota představitelů OSN podporovat čínské politické, ekonomické i čistě propagandistické projekty.

Proměnu čínského postavení může dobře ilustrovat třeba dění v Radě pro lidská práva. V instituci, která kdysi byla pro Peking ryze nepohodlnou, se teď zemi daří prosazovat rezoluce o „vzájemně výhodné spolupráci v oblasti lidských práv“. Rozvojové agentury OSN a generální tajemník celé organizace příležitostně zaštiťují i kontroverzní projekt Nové hedvábné stezky jako nástroj boje proti chudobě. A to i přesto, že řadu chudších zemí vede tato iniciativa podle odborníků především do dluhové pasti. Generální tajemník OSN chválí Čínu za její snahu o diplomatické řešení krize na Korejském poloostrově, byť ona sama pravidelně porušuje sankce uvalené na KLDR, když severokorejskému režimu prodává ropu.

Růst aktivity a vlivu Číny v OSN zároveň přinesl bezprecedentní sérii korupčních skandálů dosahujících do nejvyšších pater organizace. S množícími se případy uplácení roste podezření, že si Peking organizaci pomalu kupuje. Situace nápadně připomíná čínskou „ekonomickou diplomacii“ u nás – Čína si zavazuje vlivné politiky, kteří pak svým voličům její investice či jiné projekty „prodají“ zabalené do náležitých superlativů. Ať už reálně existují či nikoliv. Skrze společnost CEFC se přitom korupční skandály v OSN přímo dotýkají i Česka.

Dva podplacení předsedové Valného shromáždění za sebou. Náhoda?

OSN v posledních třech letech zasáhla série korupčních skandálů, v nichž jako obvinění figurují současní či bývalí občané Číny. Šéf neziskového křídla CEFC Patrick Ho je obviněný z uplácení afrických politiků včetně tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy.

Podle obžaloby zaslal Patrick Ho v roce 2015 na soukromý účet Kutesy půl milionu dolarů. Téhož roku jmenoval Kutesa svým čestným poradcem přímého nadřízeného Patricka Ho – tehdejšího předsedu CEFC Jie Ťien-minga. A ten se jak známo stal ve stejném roce rovněž čestným poradcem prezidenta Zemana. Je jím dodnes, i když má na kontě závažná obvinění a je držen a vyslýchán neznámo kde.

Shodou okolností věnovala CEFC loni milion dolarů Oddělení pro ekonomické a sociální záležitosti (DESA). Ze slavnostního předání v listopadu – hned den po Hoově zatčení – se generální tajemník OSN i předseda Valného shromáždění narychlo omluvili, peníze si ale podle všeho agentura ponechala.

Obvinění vůči CEFC jsou přitom už druhým případem uplácení předsedy Valného shromáždění ze strany čínských subjektů. Minulý týden byl ke čtyřem letům vězení za podplácení v OSN odsouzen Ng Lang Seng, miliardář a kasínový král z Macaa. Ng vydal podle obžaloby na úplatky přes 1,7 milionu dolarů, aby získal podporu OSN pro výstavbu velkého konferenčního centra. Mimo jiné měl podplatit bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Johna Asheho a zástupce dominikánského velvyslance při OSN Lorenza Francise.

CEFC má přitom blízko i k dalšímu bývalému předsedovi Valného shromáždění – k Asheho předchůdci Vuku Jeremićovi, někdejšímu ministru zahraničí v srbské vládě. Čínská společnost ho po odchodu z funkce v roce 2013 najala jako konzultanta.

Neodvolatelní „poradci“

Podplácení dvou předsedů Valného shromáždění za sebou bude sotva náhoda. Případ Johna Asheho navíc personálně souvisí s případem jeho nástupce Kutesy. Kutesova manželka totiž pracovala jako zástupkyně Sheri Jen, rovněž původem z Číny, v její organizaci Global Sustainability Fund, která měla právě Asheho podplácet v jiné kauze.

Sheri Jen, toho času v USA ve vyšetřovací vazbě, je manželka vysokého důstojníka australské zpravodajské služby Rogera Urena. Ten byl v červenci loňského roku obviněn z držení tajných dokumentů. Nově byl podle deníku Sydney Morning Herald v případu uplácení Johna Asheho označen za spolupachatele Chau Chak Wing, australský miliardář čínského původu a mecenáš obou hlavních australských politických stran (Labour a Conservative). Jako podezřelého v tomto případu jej 22. května identifikoval poslanec liberálů (třetí, menší australská strana) a předseda parlamentního bezpečnostního a zpravodajského výboru Andrew Hastie. Z údajně nezveřejnitelných důvodů teď FBI Chaua nestíhá.

Podle poslance Hastieho má Chau blízko k Oddělení Jednotné fronty ÚV KS Číny, jednomu z orgánů komunistické strany, které řídí vlivové aktivity po celém světě. Načasování Hastieho svědectví nejspíš také není náhodné. Již 12. června totiž proběhne soud s australskými novináři a experty, kteří vloni miliardáře Chaua (podle něj křivě) obvinili přesně z toho, co teď Hastie potvrdil.

Česká spojka v OSN

Neziskové křídlo CEFC, obviněné z úplatků v kauze Asheho nástupce Kutesy, je přitom stále držitelem statutu zvláštního poradce Ekonomické a sociální rady OSN (ECOSOC). Vysvětlit by to snad mohla předsedkyně této rady, česká diplomatka Marie Chatardová.

Možná se inspirovala svým přítelem, českým prezidentem, který rovněž nechce svého čestného poradce odvolat, ačkoliv je vyšetřován pro závažná podezření. Chatardová stejně jako další vysocí představitelé OSN odmítají záležitost komentovat i přes opakované žádosti například ze strany Inner City Press, organizace zabývající se investigativní žurnalistikou na půdě mezinárodních institucí jako OSN nebo Světová banka.

Odpovědi by přitom mohly objasnit, proč má česká politická scéna s OSN leccos společného. Bohužel pouze v negativním smyslu.


Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její zájmy v Evropě

Sinopsis

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.