Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína před sjezdem komunistické strany přitvrzuje cenzuru, zablokovala zašifrovaný WhatsApp

Čína před sjezdem komunistické strany přitvrzuje cenzuru, zablokovala zašifrovaný WhatsApp

Je to již skoro tradiční rituál. S tím, jak se blíží datum konání říjnového sjezdu komunistické strany, začínají v Číně poněkud chladnout dosud pootevřené komunikační kanály internetového připojení. Nejvýrazněji to ze zahraničních služeb pociťuje aplikace Marka Zuckerberga WhatsApp, která má v posledních dnech v zemi provozní problémy.   

Podle kybernetické bezpečnostní společnosti OONI začali čínští internetoví poskytovatelé blokovat přístup k aplikaci minulou sobotu, někteří uživatelé aplikace ale tvrdí, že WhatsApp je pro ně nedostupný již celý týden.

Načasování je symptomatické. Jak informuje server CNN, příští měsíc se uskuteční 19. sjezd čínské komunistické strany, která vždy před takto významnou událostí „škrtí“ dosud pootevřené komunikační kanály.

„Je běžné, že čím více se v minulosti takováto vrcholná akce blížila, tím více jsme zaznamenávali restrikce a blokování internetového přístupu. A to samé také vidíme v posledních měsících,“ tvrdí Adam Segal, ředitel programu kybernetické bezpečnosti think-tanku Rady pro zahraniční spolupráci (CFR).

Čínskému režimu je aplikace WhatsApp, která slouží k bezplatnému telefonování či posílání zpráv, trnem v patě; nelíbí se jí zejména silné šifrování aplikace. „Vláda chce monitorovat internetovou komunikaci, a proto se snaží lidi přimět k tomu, aby používali aplikace, které jsou jednoduše sledovatelné,“ myslí si Timothy Heath, analytik výzkumné neziskové organizace RAND Corporation,

Mnoho západních technologických společností a jejich služeb má kvůli tomu dveře na čínský trh zavřené. Kromě Facebooku jde například i o Google, Twitter či Instagram.

Čínský Národní kongres, který se koná jednou za pět let, se uskuteční 18. října. Očekává se, že na kongresu si upevní svou moc současný čínský prezident Si Ťin-pching, nicméně měla by se obměnit značná část politbyra a Ústředního výboru strany.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1