Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína se připravuje na kolaps KLDR. U hranic buduje síť uprchlických táborů

Čína se připravuje na kolaps KLDR. U hranic buduje síť uprchlických táborů

Dosud Čína uprchlíky ze Severní Koreje nemilosrdně vracela zpátky tam, odkud utíkali. Teď ale začala podél 1416 kilometrů dlouhé hranice s KLDR stavět uprchlické tábory. Čínské vedení se připravuje na migrační vlnu, kterou by mohl vyvolat pád režimu Kim Čong-una.

Podle listu Financial Times pomohla stavbu záchytných táborů pro případné severokorejské uprchlíky odhalit náhoda. Z některého čínského úřadu totiž unikla dokumentace k projektu zavádění internetu na pustou hraniční oblast se Severní Koreou. Preambule materiálu díky pověstné košatosti čínských dokumentů odhaluje pozadí celého projektu.

“Vzhledem k rostoucímu napětí na této hranici se Strana rozhodla vybudovat zde síť táborů pro běžence,” stojí podle Financial Times v dokumentu. Možnost války v regionu bere Čína velmi vážně. V provinciích sousedících s KLDR už začaly v místních denících vycházet celostránkové návody, jak se zachovat v případě jaderného konfliktu.

Dokument obsahuje i podrobnosti o umístění táborů. Tři by měly být umístěny v pravidelných rozestupech podél celé délky hranice. Další dvojice táborů by měla být umístěna u měst Tumen a Hun-čchun. V obou městech žije velký počet Korejců, v Tumenu jde dokonce o dvě třetiny populace. Předpokládá se, že právě tento faktor by měl z obou měst udělat centra péče o případné uprchlíky.

Japonský dokumentarista Džiró Išihara, který v oblasti natáčí časosběrný dokument o korejských usedlících v Číně, pro britský deník The Guardian připustil, že stavba sběrných táborů je veřejným tajemstvím. “Běžně se mluví o tom, že napětí kolem Severní Koreje směřuje k válečnému řešení,” tvrdí Išihara.

Podle Guardianu si čínské nejvyšší vedení uvědomuje, že součástí velmocenského postavení země je i nutnost řešit humanitární otázky. Péče o potenciální uprchlíky ze Severní Koreje je pro zemi prestižní záležitost. Podle všeho Čína nechce dovolit, aby se “její” tábory staly terčem jakékoliv kritiky ze strany mezinárodních organizací.

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744