Čína si opět došlápla na křesťany. Jde po prominentním evangelickém pastorovi | info.cz

Články odjinud

Čína si opět došlápla na křesťany. Jde po prominentním evangelickém pastorovi

Známý protestanský kazatel Wang Yi, který patří k nejznámějším čínským intelektuálům uznávaným i na Západě, byl obviněn z „podněcování podrývání státní moc“ a hrozí mu 15 let vězení. K jeho zatčení vedla pravděpodobně petice, ve které si stěžoval na letos zavedený nový čínský zákon o církvích a snaha zastrašit čínské protestanty.

Podle zpravodajů amerického listu The Wall Street Journal se mnoho Číňanů domnívá, že čínské úřady chtějí obviněním známého pastora Wang Yiho naznačit, že končí éra tolerance malých neregistrovaných protestantských církví.

Proti těm sice čas od času úřady pořádaly kampaně či bouraly jako letos jejich kostely a odstraňovaly z nich kříže – v roce 2014 například takhle v provincii Če-ťiang bylo odstraněno přes 1200 křížů a letos v provincii Šan-si zbourán obří kostel - ale většinou nedocházelo k vážným obviněním jednotlivých osob či vynesení tvrdých trestů.

Wang se může stát vzorovým příkladem, který má zastrašit další protestanské církve. Peking je označuje v propagandě za nečínské a vadí mu, že nemají jednotnou řídící strukturu a těžko se tak kontrolují.

Čínské úřady se pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga snaží dostat všechna náboženství pod důkladnou kontrolu. Poté, co zasáhly proti muslimům, dohodly se letos na kompromisu s katolickou církví, do značné míry si v posledních letech podřídily buddhisty, se nyní obrací proti protestantům.

Kdo je Wang Yi?

Wang Yi je vhodným terčem, protože není jen neoficiálním pastorem malého církevního shromáždění známého pod anglickým názvem Early Rain Covenant Church ve více než desetimilionovém městě Čcheng-tu v provincii S´- čchuan v jihozápadní Číně s pouhými 500 členy. Jeho vliv sahá mnohem dál, známý je i mezi příslušníky ostatních křesťanských církvích, mezi intelektuály, některými příslušníky komunistické strany a navíc má i vazby na Západ.

Zastává se svobody náboženství, která je, jak upozorňuje, zakotvena v čínské ústavě. Ještě před svou konverzí ke křesťanství v roce 2005 byl označován za jednoho z 50 nejvlivnějších čínských intelektuálů a později se stal známým bloggerem, tedy autorem článků na čínském internetu. V roce 2006 ho přijal v Bílém domě tehdejší americký prezident George W. Bush. Wang Yi byl také jedním z nejznámějších zastánců ústavní vlády v Číně.

Diskuse o tom, že v Číně by měla být zavedena vláda práva a že ústavou a zákony se musí řídit i vládnoucí komunistická strana, probíhala ještě před několika na oficiálních fórech strany, v jejích časopisech a na stránkách oficiálního čínského tisku. Reformátor Teng Siao-pching, který v minulém století zavedl v Číně tržní hospodářství, postupně částečně oddělil státní a stranický aparát a tato tendence pokračovala i za jeho nástupců.

Změna nastala až po nástupu současného prezidenta Si Ťin-pchinga k moci a vyvrcholila letos změnou čínské ústava, která fakticky posílila vliv komunistické strany a podpořila její opětovné srůstání se státním aparátem. Diskuse o ústavnosti už nejsou povoleny a čínské úřady zatkly množství právníků, kteří prosazovali přednost zákonů před rozhodnutím strany a také obhájců, kteří hájili nejen disidenty ale i další občany před nezákonnými rozhodnutími úřadů.

Pětačtyřicetiletý Wang Yi byl zadržen policií o víkendu, ale teprve ve čtvrtek se objevil na sociálních sítích dokument s jeho obviněním z podněcování odporu vůči vládě s tím, že mu hrozí až patnáct let vězení (obvyklý trest v Číně po tomto obvinění je deset let).

Věřící z jeho církve ani jeho rodina několik dní nevěděli, co se s ním stalo. Nicméně Wang Yii své zatčení předvídal a jeho církev zveřejnila 48 hodin po jeho zmizení dopis, ve kterém píše, že respektuje to, že „Bůh umožnil komunistickému režimu dočasně vládnout“ a že se „radostně poddá vynucování jeho zákonodárství jako Boží zkoušce“.

Wang Yi  a jeho rodinu dlouhodobě sledovali příslušníci čínské tajné policie se zřejmým cílem ho zastrašit. Wang organizoval v létě petici a proti novému čínskému zákonu o církvích, který začal platit v únoru. Nový předpis zavedl zákaz modlit se hromadně mimo oficiálně uznávané chrámy a svatostánky, zpřísnil pravidla pro oficiální církve včetně finančních a omezil náboženskou výuku i církvemi podporované školy.

Wang si proti tomuto zákonu stěžoval u úřadů, na internetu a nakonec prý tento víkend vyzval na internetu věřící k „občanské neposlušnosti“. I když v rámci zákonů a varoval přitom před „politickým aktivismem“ a zdůraznil, že nechce změnu režimu.

Není ale zcela jasné, zda šlo o jeho originální text či jen zpracování jeho myšlenek. Podle Wanga stejně jako dalších evangelických pastorů v Číně současný prezident Si Ťin-pching změnil politiku země a vyžaduje následování komunistické strany jako náboženství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud