Čína uzákonila „koncentráky“ pro Ujgury. Končí v nich muslimové, které je prý třeba převychovat | info.cz

Články odjinud

Čína uzákonila „koncentráky“ pro Ujgury. Končí v nich muslimové, které je prý třeba převychovat

Regionální vláda v čínské provincii Sin-ťiang schválila zákon, který legalizuje takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni příslušníci muslimského menšinového etnika Ujgurů. Tamní činitelé tak chtějí bojovat proti šíření podle nich extremistické ideologie, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

V převýchovných táborech mohou podle nových pravidel skončit osoby, které se pokusí rozšířit koncept halál do oblastí jiných než gastronomických. Mezi takové aktivity patří například odmítnutí sledovat státní televizi, poslouchat státní rozhlas nebo posílat děti do státních škol.

Čínský státní list Global Times dnes napsal, že snahy označovat produkty, které nemohou být halál tímto termínem podporují nepřátelství k náboženství a dovolují, aby islám pronikal do sekulárního života.

Policejní stát, který se vymknul kontrole: Lidé tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous autor: INFO.CZ

Úřady v táborech zajistí výuku mandarínštiny a další odborné lekce.

Ujgurové jsou druhým nejpočetnějším muslimským etnikem v Číně, jejich počet se odhaduje na osm milionů. Většina turkických Ujgurů žije v Sin-ťiangu a na území, které obývají přes 1250 let usilují o nezávislý stát s názvem Východní Turkestán.

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace v létě uvedl, že v internačních táborech v autonomní oblasti na severozápadě země je zadržován zhruba milion muslimských Ujgurů. Podle ochránců lidských práv jsou vězni nuceni přísahat věrnost prezidentovi Si Ťin-pchingovi a buď svou víru kritizovat, nebo se jí zřeknout.

Peking informace OSN popřel s tím, že v regionu je zajištěna svoboda náboženského vyznání. Pomoc prostřednictvím přesídlení a převýchovy poskytují úřady údajně jen těm, „které ošálil náboženský extremismus“.

Sin-ťiang a Ujgurové autor: INFO.CZ/Google Earth

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud