Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Číňané staví v Malajsii město za 100 miliard dolarů. Děláte království duchů, bojí se experti

Číňané staví v Malajsii město za 100 miliard dolarů. Děláte království duchů, bojí se experti

Do roku 2040 by na čtyřech uměle vytvořených ostrovech v Malajsii měly vyrůst tisíce bytů, kancelářských komplexů, parků a nákupních center. Město s názvem Forest city staví čínský developer Country Garden, který do projektu hodlá investovat až 100 miliard dolarů, v přepočtu tedy zhruba 2,5 bilionu korun. Podle developera má na umělém souostroví vyrůst učiněný ráj na zemi.

Stavba projektu odstartovala na začátku loňského roku. Pokud bude komplex dokončen, stane se největší čínskou stavební investicí v zahraničí. Město o rozloze téměř devíti kilometrů čtverečních pojme až 700 tisíc lidí, kteří se zabydlí ve čtvrt milionu bytů.

Do současné doby bylo prodáno 15 tisíc bytů za celkem 2,6 miliardy dolarů. Cena dvoupokojového startuje na částce zhruba 4,5 milionu korun. Hustota zalidnění zde bude vyšší, než třeba na Manhattanu.

Experti jsou ovšem skeptičtí. Obávají se totiž toho, že komplex nenajde dostatečný počet nájemníků a obyvatel a stane se z něj město duchů. Od 70. Let postihnul podobný osud zhruba pět stovek čínských megalomanských projektů.

Někteří kupující, kteří si nové bydlení či kanceláře v komplexu zamluvili už skutečně své rezervace stahují. Údajně jde o 60 zájemců převážně z Číny. Odliv zájemců způsobilo zčásti nové omezení ze strany čínské vlády, které má zamezit odlivu peněžního kapitálu ze země.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1