Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská CEFC v potížích? Tajemné pozadí firmy, jejíž šéf radí prezidentu Miloši Zemanovi

Čínská CEFC v potížích? Tajemné pozadí firmy, jejíž šéf radí prezidentu Miloši Zemanovi

Obří čínská firma CEFC má za sebou napínavý týden. Jie Ťien-ming, předseda představenstva a čestný poradce prezidenta Miloše Zemana je podle médií vyšetřován kvůli podezření na hospodářskou kriminalitu. A na společnost samotnou byla podle agentury Reuters uvalena nucená správa. CEFC sice nepříznivé okolnosti popírá, přesto tyto zprávy způsobily pád akcií. A znovu se objevily otázky, kdo vlastně za tajemným čínským konglomerátem stojí.

V roce 2013 se náhle v žebříčku 500 největších společností světa podle tržeb sestavovaném časopisem Forbes objevila firma CEFC China Energy. O rok později se ta samá společnost dokonce dostala do seznamu deseti největších čínských soukromých firem, který zveřejnily noviny China Daily, tedy anglicky psaný list vydávaný vládnoucí čínskou komunistickou stranou. Přitom do té doby o CEFC, který byla založena údajně už na začátku osmdesátých let minulého století, téměř nikdo neslyšel. A i potom byla firma na informace dost skoupá.

Například prezident společnosti CEFC Čchan Čchao-Tuo řekl, že dal spolu s několika svými známými včetně někdejších spolužáků dohromady úspory a společnost se pak rychle rozrostla. Podle údajů CEFC se Čchan Čchao-Tuo narodil v roce 1975. V době založení společnosti byl tedy ještě dítě, a navíc není jasné, odkud by měl úspory, které by mu umožnily vybudovat společnost s obratem desítek miliard dolarů. A k tomu podnikat v lukrativním ropném byznysu, kam jinak mají v Číně soukromé společnosti potíže proniknout.

V tisku se postupně objevily zprávy o možném napojení CEFC na čínskou rozvědku, armádu a případně na finanční zdroje jejích současných či bývalých důstojníků. Šéf představenstva CEFC Jie Ťien-ming měl být příbuzným či vnukem maršála Jie Ťien-jinga, který se pohyboval léta v nejvyšší čínské politice. Ukázalo se ale, že to není pravda. Podle studie think-tanku Project2049 Institute z roku 2013 je CEFC nepřímo navázána na odbor generálního politického oddělení Ústřední vojenské komise, tedy na čínskou armádu. CEFC to popírá.

List Financial Times ale uvádí s odvoláním na dokumenty, které o sobě zveřejnila sama CEFC v Singapuru, že Jie Ťien-ming byl kdysi šéfem armádní společnosti obchodující s ropou a také zástupcem šéfa šanghajské pobočky Čínské asociace pro přátelské kontakty (CAIFC), tedy organizace označovanou za nástroj pro „vlivové operace“ čínské armády. Zároveň firemní dokumentu z rejstříku v Hongkongu ukazují, že CEFC tam investovala společně s vnučkou maršála Jie Ťien-minga.

Jie Ťien-ming uvedl v roce 2016 v rozhovoru v časopise Fortune, že na začátku obchodů CEFC bylo získání licence na obchodování s ropou v aukci, kde se dražil majetek podvodníka a pašeráka Laj Čchang-singa, který nakonec uprchl do Kanady. Spekulovalo se o tom, že Laj Čchang-sing byl napojen na čínskou armádu. Čínskému časopisu Ciaxin ale Jie Ťien-ming loni řekl, že licenci CEFC získala od vlády čínské provincie Fu-ťien.

Podle článku na serveru čínského časopisu Ťie-mien citovaného serverem HlídacíPes (původní článek byl mezitím odstraněn z internetu) zbohatl Jie Ťien-ming na podnikání s pozemky či na podnikání v dřevařství. Jie Ťien-ming byl dlouho v tisku označován jako faktický majitel CEFC, protože měl mít klíčový podíl v její mateřské společnosti, fondu Shanghai Energy Fund Investment.

Podle hongkongského listu South China Morning Post ale vlastní přes další společnosti CEFC pět jiných lidí, vrcholových manažerů CEFC. Jie Ťien-ming mezi nimi není. Deník Financial Times uvádí jako vlastníky dva z těchto manažerů, Su Wej-čunga a Čeng Siung-pina. Financial Times se přitom odvolávají na údaje ze šanghajské burzy. Kdo je skutečným vlastníkem CEFC zkrátka není jasné.

Financial Times dále uvádí, že je zajímavé, jak se oznamování zahraničních investic CEFC krylo se zahraničními cestami čínského prezidenta a zároveň šéfa čínských komunistů Si Ťin-pchinga a další média upozorňují na roli společnosti v projektech čínské nové Hedvábné stezky. Jde o oblíbený plán Si Ťin-pchinga, jehož podpora je nyní i ve stanovách čínské komunistické strany. Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming sám osobně upozornil na konci loňského zaměstnance CEFC, že mají „velkou odpovědnost“ za budování nové Hedvábné stezky.

Společnost CEFC je například největším čínským investorem v České republice a také jednou z největších společností na světě. CEFC má v Česku třeba podíl v letecké společnosti Travel Service, nakoupila několik nemovitostí, fotbalový klub Slavia a Pivovary Lobkowicz. Mimo Čínu dále investovala na Slovensku, v Rumunsku, Kazachstánu, Gruzii či Spojených arabských emirátech. Jedním z jejích největších obchodů je chystaná koupě podílu v ruské státní ropné společnosti Rosněfť, která je ale podle mnoha komentářů s ohledem na aktuální dění v ohrožení. Agentura Bloomberg navíc upozorňuje, že CEFC má velké dluhy a že je financována úvěry státní Čínské rozvojové banky (CDB). Závazky jsou navíc dost možná větší, než sama CEFC přiznává.

Zdá se, že CEFC upadla loni na konci roku do nemilosti čínských politiků, kdy se prezident Si začal ptát, kdo jsou lidé stojící za touto firmou, uvádí Financial Times. Tento týden se objevily zprávy, že šéf CEFC a čestný poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming byl zadržen či je vyšetřován a to způsobilo pád cen akcií a dluhopisů CEFC. Společnost tyto zprávy odmítla. List South China Morning Post pak informoval o tom, že CEFC China Energy se dostala pod nucenou správu a řídí jí firma Shanghai Guosheng Group, která patří místní vládě v Šanghaji. Společnost CEFC ve vyjádření pro ČTK uvedla, že k ničemu takovému nedošlo. Za údajnými zásahy proti CEFC má být podle agentury Reuters podezření z „hospodářské kriminality“. Možným vysvětlením je, že se Čína nyní snaží zasáhnout proti svým předluženým společnostem a omezit jejich expanzi v zahraničí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1