Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská stopa v Zimbabwe. Velitel armády mluvil s pekingskými generály, pak vytáhl na hlavní město

Čínská stopa v Zimbabwe. Velitel armády mluvil s pekingskými generály, pak vytáhl na hlavní město

Obyvatelé Zimbabwe oslavují očekávané svržení diktátora Roberta Mugabeho. Lidé mávají národními vlajkami, zpívají, tančí a k vidění jsou fotky velitele armády Constantina Chiwengy. Právě ten je hlavním mužem současných událostí. Okolnosti přitom nasvědčují, že za jeho kroky může stát Čína.

Za normálních okolností by návštěva Constantina Chiwengy v Číně nebyla ničím neobvyklým. Peking je největším investorem v zemi a dlouholetým zimbabwským spojencem. Postup armády ale vrhá Chiwengovu návštěvu do zcela jiného světla.

Chiwenga se v Číně setkal s veliteli tamní armády. Krátce po návratu přitom zorganizoval akci, během níž vojáci obsadili hlavní město Harare a do domácího vězení uvrhli diktátora Roberta Mugabeho.  

Ačkoli se Chiwenga a jeho lidé dušují, že nejde o puč a prezident je v bezpečí, veřejnost už nyní slaví svržení dlouholetého lídra. Do toho se množí spekulace, že Chiwenga si jel do Pekingu pro souhlas s kroky proti Mugabemu.

Čína přitom dlouho Mugabeho podporovala. V 70. letech mu během bojů za nezávislost dodávala munici a posléze i politickou a finanční pomoc. Investovala do řady odvětví a do infrastruktury země. „Čína se stala druhým největším obchodním partnerem Zimbabwe,“ komentuje pro CNN Wang Xinsong, docent z pekingské Univerzity sociálního rozvoje a veřejné politiky.

Peking bránil, aby Zimbabwe upadlo do nestability a politických otřesů. A mnoho pozorovatelů se shoduje, že není žádný důkaz pro jeho angažmá v současném postupu armády.

„Skutečnost, že se krátce před tím odehrála ta návštěva něco naznačuje. Ale kdo ví, co to bylo?“ tvrdí například Cobus Van Staden, hlavní výzkumný pracovník na Jihoafrickém institutu zahraničních věcí.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang na čtvrteční tiskové konferenci označil Chowengovu návštěvu za normální vojenské setkání, které bylo plánované dlouho předem. Čína podle ministerstva nyní celou situaci v Zimbabwe pozorně sleduje.

„Upřímně doufáme, že situaci v zemi zůstane stabilní a záležitosti budou řešeny klidným a správným způsobem. Budeme nadále rozvíjet spolupráci se Zimbabwe na principu rovnocennosti a vzájemné prospěšnosti,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1