Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská televize přiložila ruku k dílu. Mladí před kamerami soutěží ve znalosti myšlenek prezidenta Si Ťin-pchinga

Čínská televize přiložila ruku k dílu. Mladí před kamerami soutěží ve znalosti myšlenek prezidenta Si Ťin-pchinga

Číňané můžou sledovat nový pozoruhodný pořad. Přímo v hlavním vysílacím čase mladí soutěžící porovnávají ve studiu svoje znalosti myšlenek současného vůdce Si ťin-pchinga. Odpovídají například na otázku, která teorie je skutečně velká a skvělá. Odpověď je samozřejmě, že jsou to právě Siovy myšlenky o socialismu s čínskými charakteristikami pro novou éru. Si Ťin-pching i komunistické úřady zdůrazňují, že rozhodně nebudují žádný kult osobnosti.

Čínská televize Hunan TV, která se zaměřuje zejména na mladé narozené po roce 2000, přišla s novým zábavným pořadem. Mladí diváci ve studiu soutěží v tom, jak znají myšlenky a život prezidenta a současně šéfa čínské komunistické strany Si Ťin-pchinga.

Otázky kladl nejprve virtuální robot pojmenovaný 2050 (v tomto roce se má podle Si Ťin-pchinga Čína stát „vůdčí světovou mocností“), v dalších kolech se pak ptají i odborníci na Siovo myšlení z předních univerzit (na vysokých školách musela být loni zřízena centra pro studium Siova myšlení).

Mezi otázkami jsou například záludnosti jako pro jakou knihu šel patnáctiletý Si 15 kilometrů (byl to Goethův Faust), jakou báseň napsal po roce 1990 (báseň na oslavu Ťiao Jü-la, oddaného komunisty, který se prý upracoval k smrti) nebo co je největší teorií (Siova teorie socialismu s čínskými rysy pro novou éru) a kde mají nejrychlejší vlaky (v Číně).

V dalších kolech pak soutěžící museli dokončovat zpaměti Siovy citáty nebo jeho odpovědi na otázky z rozhovorů uveřejněných ve stranickém tisku. Podle komentátorů to připomíná stranická školení a vymývání mozků jako za dob Mao Ce-tunga.

Čínská soutěž ve znalosti myšlení Si Ťin-pchinga

Velké finále soutěže, která začala v neděli, je plánováno už na dnešní večer. Dopředu není jasné, co bude cenou pro vítěze, pokud vůbec bude nějaká. Nicméně se objevily zprávy, že účastníci včetně pasivní publika, kterým je okolo dvaceti let, jsou za svoje výkony placeni.

Pořad zatím nezískal příliš velkou popularitu – zpravodajský server Quartz upozorňuje, že záznamy prvních epizod měly na internetu 400 tisíc zhlédnutí zatímco třeba historické drama o císařských konkubínách Příběhy z paláce Yanxi mají 200 milionů zhlédnutí. Na čínské sociální síti Weibo je pak celá soutěž spíše zdrojem posměšků, jako že ti, kdo prohrají, budou posláni do převýchovného tábory, aby si doplnili své ideologické vzdělání.

Ze strany Hunan TV jde o reakci na výzvu úřadů, aby se všichni snažili propagovat Siovo myšlení tak, aby se dostalo „do každé domácnosti“. Si Ťin-pching je nejmocnějším vůdcem komunistické Číny od dob Mao Ce-tunga, který vládl Číně do roku 1976 jak diktátor. Siovo myšlení se loni dostalo dokonce do stanov vládnoucí komunistické strany a letos do preambule čínské ústavy.

Co všechno ale vlastně znamená 'Si Ťin-pchingovo myšlení', není příliš jasné. Si se snaží do strany a společnosti vrátit „disciplínu“, která podle něj zmizela v souvislosti s ekonomickými reformami v předchozím období, a posílit kontrolu strany nad životem Číňanů. „Od té doby, co Si převzal moc, zde jsou známky návratu kultu osobnosti z předreformního období,“ cituje server BBC Davida Mosera, specialistu na Čínu působícího na univerzitě v Pekingu.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1