Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínské „koncentráky pro muslimy“ v hledáčku OSN. Peking v nich podle organizace drží milion lidí

Čínské „koncentráky pro muslimy“ v hledáčku OSN. Peking v nich podle organizace drží milion lidí

Nucená výuka čínštiny, provolávání komunistických hesel a přísaha věrnosti čínskému prezidentovi. Tak údajně vypadají podmínky v koncentračních táborech, ve kterých Číňané zadržují až milion obyvatel z muslimské komunity Ujgurů. Dlouhodobý útlak této skupiny obyvatel ze strany Pekingu je známým faktem, teď se ale nové třaskavé informace dostaly na půdu OSN, kde proti proti Číně padlo závažné obvinění. 

Gay McDougallová na jednání OSN o lidských právech v Číně podle BBC obvinila tamní vládu, že do koncentračních a indoktrinačních zařízení už uvrhla nejméně milion tamních muslimů. Ti, kteří zatím mohli zůstat na svobodě, žijí pod neustálým dohledem a ve strachu, že za sebemenší prohřešek budou zatčeni a odesláni do „nápravného“ centra.

Čínští politici se k závažnému obvinění bezprostředně nevyjádřili, ale slíbili, že se mu budou věnovat v pondělí, kdy bude jednání pokračovat. Dlouhodobě nicméně odmítají, že by koncentrační tábory existovaly, a před počátkem aktuálního jednání uvedl čínský ambasador při OSN, že jeho země se snaží o dosažení solidarity a rovnosti mezi etnickými skupinami.

Ujgurové žijí převážně v západní čínské provincii Sin-ťiang, kde tvoří 45 % všech obyvatel. Přestože jde o autonomní oblast, čím dál častěji se objevují zprávy o rasismu, útlaku a diskriminaci. Ujgurové končí v koncentračních táborech a indoktrinačních střediscích, kde je údajně učí patriotismu, lásce k Číně a nutí je provolávat komunistická hesla a přísahat věrnost prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Dopisovatel britského listu The Guardian Gene Bunin, který se specializuje na ujgurskou komunitu, popisuje, že muslimské etnikum zde žije v neustálém strachu. Mluvit s lidmi otevřeně o tom, co oni a jejich příbuzní zažívají, je ale téměř nemožné. „Když jsem se snažil kontaktovat nějaké Ujgury přímo na místě, pokaždé to vyvolalo nežádoucí pozornost. Čínská policie mě upozornila, že musím dodržovat jejich zákony a abych se 'nebavil s těmi špatnými lidmi ze Sin-ťiangu', to je eufemismus, který používají pro Ujgury,“ uvádí Bunin. V provincii je navíc zahraničním novinářům zakázáno filmovat a fotografovat bez dozoru.

Mezinárodní lidskoprávní organizace opakovaně dokládají, že tábory pro Ujgury v Číně skutečně existují. Lidé jsou v nich drženi i dlouhé měsíce, bez obvinění a fakticky bez důvodu. Trpí podvýživou, mučení není ničím neobvyklým a někteří se už z táborů nevrací a mizí beze stopy. Čína přesto odmítá existenci lágrů a připouští pouze, že věnuje zvýšenou pozornost nebezpečí náboženského extremismu.

Tato pozornost se odráží v přetvoření provincie na „zemi Velkého bratra“, kde stěny mají uši, obyvatelé jsou sledováni množstvím kamer a vláda zřejmě v nějaké míře hlídá také jejich mobilní telefony. Obyvatelé, kteří jsou pak vyhodnocení jako příliš odbojní, putují na „převýchovu“, ze které mnohdy není návratu. Systém také spoléhá na síť udavačů a místní si tak nemohou být ničím jistí nejen v přítomnosti policisty, ale ani vlastního souseda.

Nejvyšší riziko zadržení nesou ti, kteří praktikují svoji víru, modlí se, chodí do mešity, nebo mají v táborech už jiné příbuzné. Ti dostávají v „dotazníku poslušnosti“ od úřadů nejvíce záporných bodů. V poslední době také vzrostl počet ozbrojených hlídek v ulicích a při vstupu do obchodu, na úřad, nebo do školy musí lidé často ukazovat obsah svých tašek. Čína to vše obhajuje jako boj proti extremismu. V posledních letech byly jedincům z tohoto regionu připisovány některé teroristické útoky za pomoci nožů.

Nesnášenlivost vůči muslimům ale roste podle lidskoprávních aktivistů v celé Číně. V severozápadní provincii Ning-sia tento týden stovky muslimů protestovaly proti demolici tamní nové mešity. Ta dle úřadů nemá potřebná stavební povolení. Zahraniční pozorovatelé ale upozorňují, že ačkoli čínští představitelé mluví o sbližování etnik a náboženství, strana chce stále kontrolovat a nejlépe omezovat jakékoli náboženské aktivity v zemi.

720p 360p
Policejní stát, který se vymknul kontrole: Lidé tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1