Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínské vábení: Peking slíbil Česku a dalším zemím střední a východní Evropy investice za 64 miliard

Čínské vábení: Peking slíbil Česku a dalším zemím střední a východní Evropy investice za 64 miliard

Čína poskytne zemím střední a východní Evropy na rozvojové a investiční projekty více než tři miliardy USD (téměř 64 miliard Kč). Investice má podpořit spolupráci Číny s regionem. Uvedl to dnes čínský premiér Li Kche-čchiang na zasedání zemí střední a východní Evropy a Číny. Žádné bližší podrobnosti k investicím neuvedl.

V rámci summitu má být dnes slavnostně zahájena činnost mezibankovní asociace mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Pod záštitou této asociace poskytne China Development Bank zemím na rozvoj dvě miliardy eur (51 miliard Kč), uvedl Li.

Další peníze mají země získat z fondu investiční spolupráce. Li oznámil, že Čína do fondu poskytne jednu miliardu dolarů. Velká část těchto peněz má směřovat do zemí střední a východní Evropy, napsala agentura Reuters.

Česko uspořádá summity s Čínou příští rok

Česká republika příští rok uspořádá summity 16 zemí střední a východní Evropy a Číny pro oblasti civilního letectví a regulace léčiv. Po dnešním jednání skupiny označované 16+1 v Budapešti to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka. Česko usiluje o to, aby v roce 2019 u příležitosti 70 let od navázání diplomatických vztahů s Čínou přivítalo vrcholné setkání představitelů formátu 16+1.

Sobotka o obou akcích hovořil podle informací ČTK i před ostatními premiéry během dnešního dopoledního jednání v Maďarsku. Summit zaměřený na léčiva by se měl konat v květnu, v následujícím měsíci i ve spolupráci s čínským úřadem civilního letectví bude Česko hostit jednání k druhé oblasti. „A platí, že v příštích letech by ČR chtěl zorganizovat summit předsedů vlád," uvedl Sobotka, který považuje za ideální variantu rok 2019.

Dnešní šesté setkání předsedů vlád skupiny 16+1 podle Sobotky ukázalo, že formát je životaschopný. „V rámci tohoto formátu se podařilo nastartovat řadu zajímavých projektů, nicméně drtivá většina má spíš bilaterální charakter, jsou mezi jednotlivými zeměmi a Čínou," konstatoval premiér.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek