Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínskou státní televizi obvinili z rasismu. V nejsledovanějším pořadu na světě prý urazila černochy

Čínskou státní televizi obvinili z rasismu. V nejsledovanějším pořadu na světě prý urazila černochy

Čínská státní televize chtěla v opulentní show k novému čínskému roku oslavit africko-čínskou spolupráci. Místo toho je kritizována za rasismus. V představení vystupoval černoch oblečený jako opice a falešná černoška s velkým umělým zadkem.

V každé estrádě k zahájení nového roku musí být legrace a tím se řídí i čínská státní televize CCTV. Zároveň, protože jde o čínskou státní televizi, je třeba propagovat i politiku čínské komunistické strany a čínského státu. Včera se proto v pořadu k čínskému novému lunárnímu roku objevili i černoši. Měli pobavit a zároveň propagovat čínsko-africké přátelství, protože Peking ekonomicky proniká do Afriky a rozšiřuje tam svůj vliv. Dopadlo to ale jinak.

V jednom ze skečů vystupovala černoška, která požádá čínského muže, aby před její matkou představoval jejího přítele. Zatímco mladá žena byla skutečná černoška, její matku hrála Asiatka se začerněnou tváří. Na hlavě měla tác s ovocem, na sobě tradiční africký oděv a také enormní umělý zadek. Doprovázela ji navíc opice, kterou hrál skutečný černoch. Na závěr scénky pak matka po odhalení předstírání prohlásila, že se přes to, co dcera udělala, na Číňany nemůže zlobit. „Miluji Čínu, miluji Číňany,“ zvolala na závěr scénky.

Místo pochvaly za rozvíjení čínsko-africké spolupráce se ale CCTV dočkala kritiky za údajný rasismus a urážky černochů. Zejména na čínském Weibo, což je jakási obdoba západního Twitteru. Jak upozorňuje hongkongský list South China Morning Post, některé kritické příspěvky už čínští cenzoři smazali.

Uživatelé Weibo se mimo jiné podivují nad tím, jak vůbec mohlo takové vystoupení projít schválením neboli cenzurou. Zřejmě nikoho nenapadlo, že by takový výstup mohl Afričany urazit. Přitom novoroční program je určitě pečlivě prověřován. Sledovalo ho totiž živě 800 milionů lidí, což z něj údajně činí nejsledovanější zábavný pořad na světě.

Není to poprvé, co jsou čínská média obviněna z rasistických urážek černochů. Snad největší rozruch vzbudila před dvěma lety v Číně vysílaná reklama na prací prášek, kde čínská žena nacpala černého muže do pračky, z níž se po vyprání vynořil „čistý“ Asijec.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1