Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský Nebeský palác narazí do Země. 100kilové části stanice budou dopadat na povrch, nikdo ale netuší kde

Čínský Nebeský palác narazí do Země. 100kilové části stanice budou dopadat na povrch, nikdo ale netuší kde

K zemi se blíží neovladatelná orbitální stanice. 8,5tunový čínský kolos se vymkl kontrole a předpokládá se, že jeho kusy budou dopadat na zemský povrch asi až do dubna. Přestože velká část stanice shoří v atmosféře, stokilové kusy můžou odolat a dopadnout na zem, přičemž se nedá odhadnout, kam přesně.

„Tyhle věci můžete jen těžko řídit. Dokonce několik dnů předtím, než vstoupí do atmosféry, nebudeme vědět, kdy dopadnou. Přesnější odhad budeme mít tak šest, sedm hodin před dopadem. A když nevíme, kdy to dopadne, znamená to, že ani nevíme, kam,“ vysvětlil pro list The Guardian astrofyzik Jonathan McDowell z Harvardovy univerzity.

Stanici Tiangong-1 přezdívanou „Nebeský palác“ vypustila Čína v roce 2011 a byla součástí projektu, který měl ze země učinit velmoc v oblasti výzkumu vesmíru. V roce 2012 stanici dokonce navštívila první čínská astronautka Liu Yang. V roce 2016 pak čínští úředníci potvrdili, že ztratili nad orbitální laboratoří kontrolu a že na přelomu roku 2017 a 2018 její části dopadnou na zem.

Většina stanice shoří v atmosféře, její kusy budou ale dopadat na Zemi od teď až do dubna příštího roku. Některé mohou dle odborníků vážit až 100 kilogramů.

Ačkoli o přibližném dopadu budou experti vědět jen několik hodin předtím, předpokládá se, že trosky nezpůsobí nikomu vážné zranění. Není to totiž poprvé, kdy k zemi padají nekontrolovatelné předměty. Žádný z nich ale nikomu prý v historii nezpůsobil nic vážného.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744