Čínský Nebeský palác narazí do Země. 100kilové části stanice budou dopadat na povrch, nikdo ale netuší kde | info.cz

Články odjinud

Čínský Nebeský palác narazí do Země. 100kilové části stanice budou dopadat na povrch, nikdo ale netuší kde

K zemi se blíží neovladatelná orbitální stanice. 8,5tunový čínský kolos se vymkl kontrole a předpokládá se, že jeho kusy budou dopadat na zemský povrch asi až do dubna. Přestože velká část stanice shoří v atmosféře, stokilové kusy můžou odolat a dopadnout na zem, přičemž se nedá odhadnout, kam přesně.

„Tyhle věci můžete jen těžko řídit. Dokonce několik dnů předtím, než vstoupí do atmosféry, nebudeme vědět, kdy dopadnou. Přesnější odhad budeme mít tak šest, sedm hodin před dopadem. A když nevíme, kdy to dopadne, znamená to, že ani nevíme, kam,“ vysvětlil pro list The Guardian astrofyzik Jonathan McDowell z Harvardovy univerzity.

Stanici Tiangong-1 přezdívanou „Nebeský palác“ vypustila Čína v roce 2011 a byla součástí projektu, který měl ze země učinit velmoc v oblasti výzkumu vesmíru. V roce 2012 stanici dokonce navštívila první čínská astronautka Liu Yang. V roce 2016 pak čínští úředníci potvrdili, že ztratili nad orbitální laboratoří kontrolu a že na přelomu roku 2017 a 2018 její části dopadnou na zem.

Většina stanice shoří v atmosféře, její kusy budou ale dopadat na Zemi od teď až do dubna příštího roku. Některé mohou dle odborníků vážit až 100 kilogramů.

Ačkoli o přibližném dopadu budou experti vědět jen několik hodin předtím, předpokládá se, že trosky nezpůsobí nikomu vážné zranění. Není to totiž poprvé, kdy k zemi padají nekontrolovatelné předměty. Žádný z nich ale nikomu prý v historii nezpůsobil nic vážného.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud