Čínský pohlavár vzal na úplatcích 3,5 miliardy korun. Čeká ho smrt | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský pohlavár vzal na úplatcích 3,5 miliardy korun. Čeká ho smrt

Čínský pohlavár vzal na úplatcích 3,5 miliardy korun. Čeká ho smrt

Bývalý místostarosta čínského hornického města Lü-liang, které se nachází v centrální části země, byl odsouzen k trestu smrti za korupci. Na úplatcích si měl během šestnácti let přijít na 1,04 miliardy jüanů (3,41 miliardy Kč).

Město Lü-liang, které má 3,8 milionu obyvatel a je známé těžbou uhlí, se nachází v jedné z nejchudších oblastí země. Případ odsouzeného bývalého činitele zaujal nejen obrovskou částkou, kterou se Čang na úplatcích obohatil, ale také výší trestu.

Jen málo zkorumpovaných čínských představitelů dostalo za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga trest smrti, přestože Si s nástupem do úřadu v roce 2013 zahájil nesmlouvavý boj proti korupci a slíbil tvrdý postup jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám.

Odsouzený Čang bral úplatky v letech 1997 až 2013, kdy působil v regionálních vládách ve městě Lü-liang v provincii Šan-si. Úřady ho začaly vyšetřovat v roce 2015, kdy zastával funkci místostarosty Lü-liangu.

Soud uvedl, že Čang přijal celkem 18 úplatků ve formě hotovosti či nemovitostí. Ve dvou případech se jednalo o částky přesahující 200 milionů jüanů. Na oplátku nabízel pomoc při schvalování projektů či přístup k uhelným zdrojům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.