Čínský pohlavár vzal na úplatcích 3,5 miliardy korun. Čeká ho smrt | info.cz

Články odjinud

Čínský pohlavár vzal na úplatcích 3,5 miliardy korun. Čeká ho smrt

Bývalý místostarosta čínského hornického města Lü-liang, které se nachází v centrální části země, byl odsouzen k trestu smrti za korupci. Na úplatcích si měl během šestnácti let přijít na 1,04 miliardy jüanů (3,41 miliardy Kč).

Město Lü-liang, které má 3,8 milionu obyvatel a je známé těžbou uhlí, se nachází v jedné z nejchudších oblastí země. Případ odsouzeného bývalého činitele zaujal nejen obrovskou částkou, kterou se Čang na úplatcích obohatil, ale také výší trestu.

Jen málo zkorumpovaných čínských představitelů dostalo za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga trest smrti, přestože Si s nástupem do úřadu v roce 2013 zahájil nesmlouvavý boj proti korupci a slíbil tvrdý postup jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám.

Odsouzený Čang bral úplatky v letech 1997 až 2013, kdy působil v regionálních vládách ve městě Lü-liang v provincii Šan-si. Úřady ho začaly vyšetřovat v roce 2015, kdy zastával funkci místostarosty Lü-liangu.

Soud uvedl, že Čang přijal celkem 18 úplatků ve formě hotovosti či nemovitostí. Ve dvou případech se jednalo o částky přesahující 200 milionů jüanů. Na oplátku nabízel pomoc při schvalování projektů či přístup k uhelným zdrojům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud