Čínský pokus o řešení KLDR. Ke Kimovi přijel zvláštní velvyslanec. Není jisté, že se sejdou | info.cz

Články odjinud

Čínský pokus o řešení KLDR. Ke Kimovi přijel zvláštní velvyslanec. Není jisté, že se sejdou

Do severokorejské metropole dnes přicestoval zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Naposledy byl takto vysoce postavený čínský diplomat v KLDR před více než rokem. Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily poté, co Čína zpřísnila sankce vůči Severní Koreji v reakci na její raketový a jaderný zbrojní program.

Oficiální náplní návštěvy čínského vyslance Sung Tchaa je informovat Pchjongjang o říjnovém sjezdu Komunistické strany Číny. Zda bude čínský diplomat jednat v KLDR také o severokorejském jaderném programu, není jasné. Podle agentury AP není zřejmé ani to, zda se Sung sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Po příletu do Pchjongjangu se Sung setkal s jedním z nejvyšších severokorejských činitelů po Kimovi, místopředsedou vládnoucí strany Čche Rjong-hem.

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje.

Sung Tchao vede oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny, které spravuje vztahy se zahraničními politickými stranami, a Peking ho tradičně užívá jako spojku své diplomacie se Severní Koreou.

Podle experta na jihovýchodní Asii na univerzitě v australském Sydney Jüan Ťing-tunga nelze od návštěvy vyslance čínského prezidenta očekávat žádné velké výsledky. "Výsledkem budou jen neurčité sliby, které nezmění nic podstatného na (severokorejském) jaderném programu," prohlásil Jüan. Jde jen o to "zajistit, aby se Pchjongjang extrémně neradikalizoval", protože prioritou Číny zůstává udržení regionální stability, dodal Jüan.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud