Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínští soudruzi jdou proti Trumpovi. Peking posílil obchodní vztahy s Íránem novou železnicí

Čínští soudruzi jdou proti Trumpovi. Peking posílil obchodní vztahy s Íránem novou železnicí

Čína otevírá nové vlakové spojení s Íránem. V období, kdy Spojené státy oznámily odchod od íránské jaderné dohody a chystají nové protiíránské sankce, Čína své obchodní vztahy s islámskou republikou naopak posiluje. První nákladní vlak se na novou trasu o délce 8352 kilometrů ze severočínského města Pa-jen nur do Teheránu vydal ve čtvrtek. Veze slunečnicová semínka a do cíle má podle agentury Nová Čína dorazit za 15 dní. Tedy o 20 dní dříve, než by trvala cesta po moři.

Po skončení sankcí proti Teheránu se Čína a Írán před dvěma lety dohodly, že svůj vzájemný obchod v následujícím desetiletí více než zdesateronásobí na 600 miliard dolarů (12,8 bilionu Kč), napsal server týdeníku Der Spiegel. Pro Peking je propojení s Íránem důležitou součástí nové Hedvábné stezky - rozsáhlého infrastrukturního projektu, v jehož rámci mají vzniknout nové hospodářské koridory z Číny do Evropy a do Afriky. Vystoupení USA z nukleární dohody s Íránem čínská vláda ostře kritizovala.

Spojené státy dnes oznámily zavedení sankcí vůči šesti osobám a třem firmám, které podle nich financovaly íránské revoluční gardy, elitní složku íránských ozbrojených sil. Washington po úterním oznámení uvedl, že po přechodném období 90, případně 180 dnů budou obnoveny veškeré sankce, které platily před uzavřením jaderné dohody s Teheránem v roce 2015. Týkat se budou například ropných firem, dodávek kovů a dalších surovin, prodeje automobilů a letadel nebo íránského bankovního sektoru.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1