Čínští soudruzi jdou proti Trumpovi. Peking posílil obchodní vztahy s Íránem novou železnicí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínští soudruzi jdou proti Trumpovi. Peking posílil obchodní vztahy s Íránem novou železnicí

Čínští soudruzi jdou proti Trumpovi. Peking posílil obchodní vztahy s Íránem novou železnicí

Čína otevírá nové vlakové spojení s Íránem. V období, kdy Spojené státy oznámily odchod od íránské jaderné dohody a chystají nové protiíránské sankce, Čína své obchodní vztahy s islámskou republikou naopak posiluje. První nákladní vlak se na novou trasu o délce 8352 kilometrů ze severočínského města Pa-jen nur do Teheránu vydal ve čtvrtek. Veze slunečnicová semínka a do cíle má podle agentury Nová Čína dorazit za 15 dní. Tedy o 20 dní dříve, než by trvala cesta po moři.

Po skončení sankcí proti Teheránu se Čína a Írán před dvěma lety dohodly, že svůj vzájemný obchod v následujícím desetiletí více než zdesateronásobí na 600 miliard dolarů (12,8 bilionu Kč), napsal server týdeníku Der Spiegel. Pro Peking je propojení s Íránem důležitou součástí nové Hedvábné stezky - rozsáhlého infrastrukturního projektu, v jehož rámci mají vzniknout nové hospodářské koridory z Číny do Evropy a do Afriky. Vystoupení USA z nukleární dohody s Íránem čínská vláda ostře kritizovala.

Spojené státy dnes oznámily zavedení sankcí vůči šesti osobám a třem firmám, které podle nich financovaly íránské revoluční gardy, elitní složku íránských ozbrojených sil. Washington po úterním oznámení uvedl, že po přechodném období 90, případně 180 dnů budou obnoveny veškeré sankce, které platily před uzavřením jaderné dohody s Teheránem v roce 2015. Týkat se budou například ropných firem, dodávek kovů a dalších surovin, prodeje automobilů a letadel nebo íránského bankovního sektoru.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.