Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čistky v Turecku pokračují. Policie zadržela lídry a poslance prokurdské strany

Čistky v Turecku pokračují. Policie zadržela lídry a poslance prokurdské strany
 

Dvojici spoluvůdců a devět poslanců opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) zadržela policie kvůli údajné podpoře terorismu. Na dva další politiky, kteří jsou v tuto chvíli v zahraničí, úřady vydaly zatykač. Podle HDP jde o nezákonný postup a snahu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o další upevnění moci.

Turecké úřady politiky z Lidové demokratické strany viní z podpory kurdských separatistů. Oficiálně je zadržely proto, že odmítli vypovídat v případech trestných činů spojených s údajnou propagací terorismu. 

„Dnešní razie nemá nic společného se zákonem, ať už s trestním právem nebo ústavou. Jde o nezákonný únos politiků HDP."
Ertugrul Kurkcu, poslanec HDP

Podle HDP jde o puč v režii prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Stranu se podle opozičních poslanců snaží vytlačit z parlamentu. 

„Dnešní razie nemá nic společného se zákonem, ať už s trestním právem nebo ústavou. Jde o nezákonný únos politiků HDP,"řekl Ertugrul Kurkcu z HDP novinářům z BBC.

Postup úřadů už kritizovalo i mezinárodní společenství. "Velmi špatné zprávy z Turecka. Opět. Nyní jsou zatýkáni poslanci HDP," uvedla na twitteru nizozemská europoslankyně Kati Piriová.


Stíhání poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Západní země tento zákon kritizují, podle nich ohrožuje demokracii. Vláda ho však hájí jakou součást svého boje proti terorismu.

 

Eskalace násilí

Několik hodin po zásahu otřásla okolím policejní stanice ve měste Diyarbakir, kde k zatýkání došlo, exploze. Výbuch zabil jednoho člověka a více než tři desítky dalších poranil, na místě podle tureckých médií zasahovala řada sanitek. V této oblasti dochází v posledních měsících k bombovým útokům na bezpečnostní síly opakovaně a úřady je připisují kurdským separatistům. Poslední zasržení politiků teď zřejmě vyvolává další vlnu násilí. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1