Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Cítil jsem se jako král.“ Strhující příběh bývalého 16letého džihádisty, který se dostal do Evropy

„Cítil jsem se jako král.“ Strhující příběh bývalého 16letého džihádisty, který se dostal do Evropy

Islámský stát přilákal do svých řad nejen dospělé, ale i stovky nezletilých, kteří ve spárech teroristů poznali skutečné peklo. Jedním z nich je i 16letý Mutassim ze Sýrie, kterému se za pomoci několika španělských frází a falešného pasu podařilo před Turecko utéct do Evropy. Se svým příběhem se svěřil britské televizi BBC, které mimo jiné odhalil způsob, jak Islámský stát láká a trénuje nové dětské zabijáky. Hovoří také o „dnu, kdy začal nenávidět Islámský stát“. Jak se dostal do Německa, kde místní úřady nemají o Mutassiho islamistické minulosti ani tušení?

Mutassim byl ještě před měsícem členem Islámského státu ve městě Rakka. V řadách této teroristické organizace pracoval v místní nemocnici, kde opatroval zraněné islámské bojovníky. Byl ale také členem propagandistické jednotky, která nabírala a trénovala novou armádu dětských džihádistů – novou generaci Islámského státu.

Na minulost plnou leteckých útoků, křiku a stínání hlav chce zapomenout. Musí. Pokud totiž německé úřady zjistí, že byl členem Islámského státu, jeho šance na nový život v Německu by byly v ohrožení. Jak řekl pro BBC s cigaretou a láhví piva v ruce, svou dřívější víru už opustil. I on však prošel náboženskou výukou Islámského státu, která ho navedla na cestu extremismu.

Kromě toho dostal základy vojenského výcviku. V případě Matassima trval 15 dní, může být však i delší. Výcvikový je podle jeho slov přísný – začíná ve čtyři hodiny ráno modlitbou, pokračuje fyzicky náročným cvičením, trénováním k boji a zakončuje ho hodina práva šaría. Součástí výcviku je procházení skrz hořící pneumatiky a plazení se pod ostnatým drátem, zatímco nad jejich hlavami prolétají kulky. Při jednom z tréninků a před zraky Mutassima zemřel i jeden z jeho přátel, kterému bylo teprve 13 let.

Mutassima, stejně jako mnoho dalších dětí, do řad Islámský stát přilákaly sliby. V případě Mutassima to byl příslib manželky. V pouhých 14 letech se toužil oženit, jeho rodina však byla proti. Islamisté vycítili příležitost, dali mu zodpovědnost, naučili ho řídit a slíbili mu nevěstu. „Chovali se ke mně dobře, cítil jsem se jako král a oni byli jako moji služebníci,“ vzpomíná.

Postupem času, kdy válka nabírala na otáčkách, se život v Rakce začal zhoršovat. „Po útoku na stadion ve Francii Rakka nemohla spát. Francouzi bombardovali celé město. Byl jsem rozzuřený, protože byli zabiti nevinní lidé,“ řekl pro BBC.

Nakonec ale došel k prozření. Bojovníky, které na začátku obdivoval a považoval je za odvážné a silné, najednou začal vidět ve zcela jiném světle. „Rozhodl jsem se odejít, když jsem viděl, jak jeden z nich bije ženu. Hrozně jsem se naštval. Je to cizinec a bije syrskou ženu. V ten den jsem začal nenávidět Islámský stát. Trvalo mi čtyři měsíce, než jsem byl schopný zběhnout,“ vzpomíná na okamžik, kdy se začal snažit o útěk. Usmířil se s rodinou, která ho celou dobu nabádala, aby se dostal ze Sýrie pryč.

S útěkem mu pomohl pašerák, kterému rodina zaplatila. S ním se dostal do kontaktu i novinář BBC, kterému potvrdil, že se Mutassim extrémních myšlenek vštěpených islamisty zřekl. „Kdyby se mnou on sám dostal do kontaktu, nevěřil bych tomu. Mohl by být dítětem, kterému organizace vymyla mozek, a chtěl by se dozvědět o mojí síti. Ale znal jsem jeho rodinu,“ řekl pro BBC pašerák, který pomohl 16letému Syřanovi do Evropy.

Mutassim se tak dostal během pouhého měsíce do Německa, kde úřady nemají o jeho minulosti ani tušení. Syřan navíc nepřišel sám. Spolu s ním se do Belgie dostal další mladistvý, který sloužil Islámskému státu v Sýrii i v mosulském Iráku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1