„Cítil jsem se jako král.“ Strhující příběh bývalého 16letého džihádisty, který se dostal do Evropy | info.cz

Články odjinud

„Cítil jsem se jako král.“ Strhující příběh bývalého 16letého džihádisty, který se dostal do Evropy

Islámský stát přilákal do svých řad nejen dospělé, ale i stovky nezletilých, kteří ve spárech teroristů poznali skutečné peklo. Jedním z nich je i 16letý Mutassim ze Sýrie, kterému se za pomoci několika španělských frází a falešného pasu podařilo před Turecko utéct do Evropy. Se svým příběhem se svěřil britské televizi BBC, které mimo jiné odhalil způsob, jak Islámský stát láká a trénuje nové dětské zabijáky. Hovoří také o „dnu, kdy začal nenávidět Islámský stát“. Jak se dostal do Německa, kde místní úřady nemají o Mutassiho islamistické minulosti ani tušení?

Mutassim byl ještě před měsícem členem Islámského státu ve městě Rakka. V řadách této teroristické organizace pracoval v místní nemocnici, kde opatroval zraněné islámské bojovníky. Byl ale také členem propagandistické jednotky, která nabírala a trénovala novou armádu dětských džihádistů – novou generaci Islámského státu.

Na minulost plnou leteckých útoků, křiku a stínání hlav chce zapomenout. Musí. Pokud totiž německé úřady zjistí, že byl členem Islámského státu, jeho šance na nový život v Německu by byly v ohrožení. Jak řekl pro BBC s cigaretou a láhví piva v ruce, svou dřívější víru už opustil. I on však prošel náboženskou výukou Islámského státu, která ho navedla na cestu extremismu.

Kromě toho dostal základy vojenského výcviku. V případě Matassima trval 15 dní, může být však i delší. Výcvikový je podle jeho slov přísný – začíná ve čtyři hodiny ráno modlitbou, pokračuje fyzicky náročným cvičením, trénováním k boji a zakončuje ho hodina práva šaría. Součástí výcviku je procházení skrz hořící pneumatiky a plazení se pod ostnatým drátem, zatímco nad jejich hlavami prolétají kulky. Při jednom z tréninků a před zraky Mutassima zemřel i jeden z jeho přátel, kterému bylo teprve 13 let.

Mutassima, stejně jako mnoho dalších dětí, do řad Islámský stát přilákaly sliby. V případě Mutassima to byl příslib manželky. V pouhých 14 letech se toužil oženit, jeho rodina však byla proti. Islamisté vycítili příležitost, dali mu zodpovědnost, naučili ho řídit a slíbili mu nevěstu. „Chovali se ke mně dobře, cítil jsem se jako král a oni byli jako moji služebníci,“ vzpomíná.

Postupem času, kdy válka nabírala na otáčkách, se život v Rakce začal zhoršovat. „Po útoku na stadion ve Francii Rakka nemohla spát. Francouzi bombardovali celé město. Byl jsem rozzuřený, protože byli zabiti nevinní lidé,“ řekl pro BBC.

Nakonec ale došel k prozření. Bojovníky, které na začátku obdivoval a považoval je za odvážné a silné, najednou začal vidět ve zcela jiném světle. „Rozhodl jsem se odejít, když jsem viděl, jak jeden z nich bije ženu. Hrozně jsem se naštval. Je to cizinec a bije syrskou ženu. V ten den jsem začal nenávidět Islámský stát. Trvalo mi čtyři měsíce, než jsem byl schopný zběhnout,“ vzpomíná na okamžik, kdy se začal snažit o útěk. Usmířil se s rodinou, která ho celou dobu nabádala, aby se dostal ze Sýrie pryč.

S útěkem mu pomohl pašerák, kterému rodina zaplatila. S ním se dostal do kontaktu i novinář BBC, kterému potvrdil, že se Mutassim extrémních myšlenek vštěpených islamisty zřekl. „Kdyby se mnou on sám dostal do kontaktu, nevěřil bych tomu. Mohl by být dítětem, kterému organizace vymyla mozek, a chtěl by se dozvědět o mojí síti. Ale znal jsem jeho rodinu,“ řekl pro BBC pašerák, který pomohl 16letému Syřanovi do Evropy.

Mutassim se tak dostal během pouhého měsíce do Německa, kde úřady nemají o jeho minulosti ani tušení. Syřan navíc nepřišel sám. Spolu s ním se do Belgie dostal další mladistvý, který sloužil Islámskému státu v Sýrii i v mosulském Iráku. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud