Cizince v Makedonii omylem zatkli a předali CIA k brutálnímu mučení. Teď se mu země po letech konečně omlouvá | info.cz

Články odjinud

Cizince v Makedonii omylem zatkli a předali CIA k brutálnímu mučení. Teď se mu země po letech konečně omlouvá

Cizince v Makedonii omylem zatkli a předali CIA k brutálnímu mučení. Teď se mu země po letech konečně omlouvá
 

Makedonie se dnes oficiálně omluvila Němci libanonského původu Chálidu Masrímu, který byl v roce 2003 v této balkánské zemi neprávem zadržen a předán americké Ústřední zpravodajské službě (CIA). Ta ho v rámci takzvané války s terorismem ilegálně dopravila do Afghánistánu. 

Masrí byl podle svých slov z Makedonie unesen a následně v Afghánistánu mučen. Jeho tvrzení potvrdil v roce 2012 i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který uložil Makedonii zaplatit muži odškodné.

Makedonské ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo agentuře AP, že se diplomacie Masrímu omluvila. Žádné další podrobnosti nebyly zveřejněny.

Masrí tvrdil, že byl unesen v prosinci 2003 na hranicích mezi Kosovem a Makedonií, držen nejdříve v makedonské metropoli a poté dopraven do tajné věznice CIA v Afghánistánu, kde byl čtyři měsíce mučen a brutálně vyslýchán. Propuštěn byl v květnu 2004 poté, co Spojené státy přiznaly, že šlo o omyl.

Štrasburský soud v roce 2012 rozhodl, že Masrího verze událostí je "prokázána mimo rozumnou pochybnost" a že Makedonie "byla odpovědná za jeho mučení a špatné zacházení v zemi samotné a po jeho předání americkým úřadům v rámci mimosoudních vydávání". V Masrího případě byl porušen "zákaz mučení a nelidského a ponižujícího jednání", dodal soud v odůvodnění verdiktu. Rozsudek uložil Makedonii, aby muži zaplatila odškodné 60.000 eur (přes 1,5 milionu korun).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud