Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Clinton: Hnutí MeToo je dobrá iniciativa, ale s Lewinskou ji odmítám spojovat. Cítil jsem se strašlivě

Clinton: Hnutí MeToo je dobrá iniciativa, ale s Lewinskou ji odmítám spojovat. Cítil jsem se strašlivě

Někdejší americký prezident Bill Clinton považuje za dobré hnutí MeToo, kdy ženy veřejně hovoří o svých zkušenostech jako obětí sexuálního zneužívání, odmítá s ním ale spojovat svou mimomanželskou aféru s tehdejší stážistkou z Bílého domu Monicou Lewinskou. V dnes zveřejněném rozhovoru s televizí NBC odmítl názor, že se měl před dvaceti lety osobně Lewinské v soukromí omluvit, neboť tak učinil veřejně.

„Řešil jsem to před 20 lety," řekl Clinton, který vládl v letech 1993-2001. „A americký lid, dvě třetiny národa, stál za mnou. Snažil jsem se od té doby odvést dobrou práci v mém životě i v pracovní kariéře. To je vše, co k tomu můžu říci,“ řekl Clinton. Uvedl rovněž, že se kvůli skandálu cítil strašlivě a že z něho rozhodně nevyvázl lacině. „Z Bílého domu jsem odcházel s dluhem 16 milionů dolarů,“ vysvětlil.

Na dotaz moderátora, zda měl před dvaceti lety rezignovat a zda hnutí MeToo změnilo jeho náhled na románek, odpověděl záporně. „Udělal jsem správnou věc, bránil jsem ústavu,“ řekl s tím, že jeho kritici přehlížejí fakta a snaží se ho přiřadit do škatulky mužů obviněných ze sexuálních útoků a ze sexuálního obtěžování.

„Hnutí MeToo mám rád a myslím si, že přišlo tak trochu pozdě. Neznamená to však, že souhlasím se vším, neboť mám pochybnosti nad některými rozhodnutími, která byla učiněna,“ dodal ke hnutí.

Clinton v televizi hovořil u příležitosti vydání jeho první detektivky s názvem Prezident zmizel (The President is Missing), kterou sepsal s proslulou veličinou žánru Jamesem Pattersonem. Ten byl televizní diskuzi rovněž přítomen a moderátorovi řekl, že Clintonova aféra je věcí minulosti, protože by obdobně mohl rozebírat nevěru bývalých prezidentů Johna Kennedyho či Lyndona Johnsona. „Už toho nechte,“ prohlásil Patterson.

Lewinská se ke svému poměru s Clintonem vrátila letos v únoru v časopise Vanity Fair. V článku napsala, že ve světle hnutí MeToo znovu uvažuje o okolnostech svého příběhu. Ke vztahu poznamenala, že to nebyl sexuální útok, ale hrubé zneužití moci, kdy Clintonovi jako mocnému a zkušenějšímu muži podlehla kvůli svému mládí a naivitě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1