Clinton: Hnutí MeToo je dobrá iniciativa, ale s Lewinskou ji odmítám spojovat. Cítil jsem se strašlivě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Clinton: Hnutí MeToo je dobrá iniciativa, ale s Lewinskou ji odmítám spojovat. Cítil jsem se strašlivě

Clinton: Hnutí MeToo je dobrá iniciativa, ale s Lewinskou ji odmítám spojovat. Cítil jsem se strašlivě

Někdejší americký prezident Bill Clinton považuje za dobré hnutí MeToo, kdy ženy veřejně hovoří o svých zkušenostech jako obětí sexuálního zneužívání, odmítá s ním ale spojovat svou mimomanželskou aféru s tehdejší stážistkou z Bílého domu Monicou Lewinskou. V dnes zveřejněném rozhovoru s televizí NBC odmítl názor, že se měl před dvaceti lety osobně Lewinské v soukromí omluvit, neboť tak učinil veřejně.

„Řešil jsem to před 20 lety," řekl Clinton, který vládl v letech 1993-2001. „A americký lid, dvě třetiny národa, stál za mnou. Snažil jsem se od té doby odvést dobrou práci v mém životě i v pracovní kariéře. To je vše, co k tomu můžu říci,“ řekl Clinton. Uvedl rovněž, že se kvůli skandálu cítil strašlivě a že z něho rozhodně nevyvázl lacině. „Z Bílého domu jsem odcházel s dluhem 16 milionů dolarů,“ vysvětlil.

Na dotaz moderátora, zda měl před dvaceti lety rezignovat a zda hnutí MeToo změnilo jeho náhled na románek, odpověděl záporně. „Udělal jsem správnou věc, bránil jsem ústavu,“ řekl s tím, že jeho kritici přehlížejí fakta a snaží se ho přiřadit do škatulky mužů obviněných ze sexuálních útoků a ze sexuálního obtěžování.

„Hnutí MeToo mám rád a myslím si, že přišlo tak trochu pozdě. Neznamená to však, že souhlasím se vším, neboť mám pochybnosti nad některými rozhodnutími, která byla učiněna,“ dodal ke hnutí.

Clinton v televizi hovořil u příležitosti vydání jeho první detektivky s názvem Prezident zmizel (The President is Missing), kterou sepsal s proslulou veličinou žánru Jamesem Pattersonem. Ten byl televizní diskuzi rovněž přítomen a moderátorovi řekl, že Clintonova aféra je věcí minulosti, protože by obdobně mohl rozebírat nevěru bývalých prezidentů Johna Kennedyho či Lyndona Johnsona. „Už toho nechte,“ prohlásil Patterson.

Lewinská se ke svému poměru s Clintonem vrátila letos v únoru v časopise Vanity Fair. V článku napsala, že ve světle hnutí MeToo znovu uvažuje o okolnostech svého příběhu. Ke vztahu poznamenala, že to nebyl sexuální útok, ale hrubé zneužití moci, kdy Clintonovi jako mocnému a zkušenějšímu muži podlehla kvůli svému mládí a naivitě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.