Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Clintonová versus Trump. Kdy se rozhodne?

Clintonová versus Trump. Kdy se rozhodne?
 

Američané vybírají nového prezidenta či prezidentku. Kdy bude svět znát jméno nejmocnějšího člověka planety?

Území Spojených států spadá do šesti časových zón. Volební místnosti se otevírají postupně podle jednotlivých pásem. Obvykle mají lidé možnost volit už od 6 nebo 7 hodin ráno – ještě před tím, než zamíří do práce.

Jako první se uzavřou volební místnosti na východě země. Klíčové jsou takzvané nerozhodné státy, kde mají republikáni a demokraté vyrovnaný počet voličů. Mezi největší patří Florida, Michigan, Ohio a Pensylvánie. Za klíčové se obvykle považuje především vítězství na Floridě, která má 29 volitelů. V posledních dvou volbách tam uspěl Obama. V roce 2000 naopak zvítězil republikán George W. Bush a to o pouhých 537 hlasů.

Pozornost se věnuje také státu Virginie, který byl tradičně republikánský. V roce 2008 a 2012 tam ale vítězil demokrat Obama. 

Výsledky budou známé, až se uzavřou všechny volební místnosti. Nicméně už s úderem dnešní půlnoci (středoevropského času) se budou objevovat první odhady. Ty vycházejí z dotazování voličů, kteří už svůj hlas odevzdali. 

Volební místnosti se dle našeho času uzavřou v následujícím pořadí. 

1. Indiana a Kentucky v 00:00

2. Alabama, Florida, Georgie, New Hampshire, Jižní Karolína, Vermont, Virginie v 1:00 

3. Severální Karolína, Ohio, Západní Virginie v 1:30 

4. Connecticut, Delaware, D.C., Illinois, Kansas, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Mississippi, Missouri, New Jersey, Severní Dakota, Oklahoma, Pennsylvánie, Rhode Island, Jižní Dakota, Tennessee, Texas ve 2:00 

5. Arkansas ve 2:30

6. Arizona, Colorado, Louisiana, Minnesota, Nebraska, Nové Mexico, New York, Wisconsin, Wyoming ve 3:00

7. Idaho, Iowa, Montana, Nevada, Oregon, Utah ve 4:00

8. Aljaška, Kalifornie, Havaj, Washington v 5:00

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1