Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co bude po útoku na Guam. S KLDR by to mohlo dopadnout jako v Sýrii, říká odborník

Co bude po útoku na Guam. S KLDR by to mohlo dopadnout jako v Sýrii, říká odborník

Dokáže hrozba jaderného konfliktu dostatečně zchladit horké hlavy Donalda Trumpa a Kim Čong-una? Zatím to tak nevypadá. Oba státníci v poslední době vyostřují svou rétoriku, severokorejský režim tvrdí, že v příštích pár dnech vypracuje plán útoku na severoamerický ostrůvek Guam. Tam jsou na vojenské základně Andersen mimo jiné ustájeny i strategické bombardéry B-1B. „Jenže pokud KLDR skutečně odpálí své jaderné zbraně na americké území, může splakat nad výdělkem,“ tvrdí Jan Blinka, odborník na korejský poloostrov a spolupracovník výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). 

„Myslím si, že hrozba toho, že KLDR použije své jaderné zbraně jako první je opravdu velmi malá. Severokorejský režim je racionální a stará se o své zachování,“ tvrdí Blinka. „Pokud by ale k odpálení raket skutečně došlo, předpokládám, že by je zachytil buď americký nebo i japonský protiraketový deštník,“ dodává.

Co by následovalo poté, je těžké odhadnout. „Myslím, že nejdříve by se USA snažily nalézt shodu v Radě bezpečnosti OSN, ale záleží, na co všechno by Rusko a Čína přistoupily,“ říká odborník AMO. Právě tyto dva státy s právem veta totiž patří k tradičním podpůrcům diktátorského režimu a snaží se v oblasti udržovat status quo. Čína totiž rozhodně nemá zájem na tom, aby měla u svých východních hranic humanitární krizi, představa následného rozmístění amerických vojenských jednotek přímo u jejího území jí rovněž není po chuti. Je tak dost možné, že by společná akce v rámci Rady bezpečnosti byla jedním z těchto států vetovaná.

„Poté si myslím, že by USA, ať již samostatně, nebo v rámci nějaké menší koalice, přistoupily k určitému typu vojenské akce, která by odpovídala intenzitě původního útoku. Předpokládal bych, že by se jednalo spíše o speciální operace zvláštních jednotek než o totální válku, kterou si nikdo nepřeje – pro USA by byla drahá a pro KLDR by znamenala konec existence,“ říká Blinka.

Jednalo by se proto nejspíše o letecké nálety či bombardování střelami Patriot - podobně, jako v Sýrii. „USA by se například pomocí svých zvláštních jednotek mohly pokusit vyvolat v KLDR převrat. I tak ale rozhodně není zaručeno, že by se těmito akcemi podařilo zlikvidovat všechny jaderné zbraně režimu. Ty jsou totiž často poschovávané v horách, jsou i na mobilních odpalovacích zařízeních,“ dodává analytik AMO.

Možný útok severokorejského režimu na ostrůvek Guam popsal jeden ze severokorejských generálů v prohlášení zveřejněném oficiální agenturou KCNA. Rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u ostrova. KLDR již o možnosti útoku na Guam hovořila dříve, takto podrobně však plán ohrožení ostrova s více než 160 000 obyvateli dosud nepopsala.

Na Guamu se ve středu zastavil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se pokusil zmírnit Trumpova slova a zlehčit rétorické výpady posledních dnů. Američanům vzkázal, že mohou v noci klidně spát.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744