Články odjinud

Co čekat od nové vlády v Německu? Změní se politika vůči EU, ČR bude na rozcestí, říká expert

Co čekat od nové vlády v Německu? Změní se politika vůči EU, ČR bude na rozcestí, říká expert

Víc než čtyři měsíce po parlamentních volbách jdou jednání o nové vládě v Německu do velkého finále. Koaliční rozhovory mezi konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracií Martina Schulze by mohly být uzavřeny už dnes. Začátkem března by tak vedení země mohla převzít další velká koalice, která byla u kormidla i po volbách v roce 2013. Přestože však bude německá vláda fungovat ve stejném složení, ne všechno zůstane stejné a v některých oblastech se dají čekat zásadní odlišnosti. Tou nejviditelnější, která se může dotknout také České republiky, je posun v evropské politice a snaha podpořit reformu Evropské unie. Tu chce protlačit hlavně nový francouzský prezident Emmanuel Macron a Česko se bude muset rozhodnout, jestli půjde s hlavním integračním proudem, nebo zůstane stát mimo.

Německá kancléřka Angela Merkelová má za sebou perné čtyři měsíce. Po zářijových volbách se do Bundestagu dostalo sedm politických stran, tedy o dvě víc než po volbách v roce 2013. Rozložení politických sil v zemi se změnilo a Sociálně demokratická strana Německa (SDP) navíc v reakci na rekordně nízký zisk ve volbách rovnou oznámila odchod do opozice. Od počátku tak bylo jasné, že složit novou vládu bude pro vítěznou Křesťanskodemokratickou unii (CDU) oříšek.

První pokus o vyjednání takzvané jamajské koalice (CDU/CSU, FDP a Zelených) skončil fiaskem, koncem roku se tak začalo hovořit o obnovení „velké“ koalice se sociálními demokraty. Ani zde však jednání neprobíhala zrovna hladce. Jedním z mnoha kamenů úrazu byly rozkoly v pohledu na migrační politiku. Tuto překážku nakonec lídři tří stran – Angela Merkelová, Martin Schulz a šéf bavorské CSU Horst Seehofer – vyřešili tak trochu šalamounsky.

CSU totiž dlouhodobě prosazovala stanovení horní hranice pro příjem uprchlíků na 200 tisíc ročně, proti tomu se však razantně stavěli sociální demokraté a taková varianta nebyla po chuti ani Merkelové, která to opakovaně odmítla už během loňské předvolební kampaně. Vůči návrhu CSU měli výhrady i odborníci – odmítnout udělit azyl uprchlíkovi, který na něj má nárok, totiž státy podle mezinárodního práva nemohou, stanovení horní hranice proto postrádá smysl. Koaliční strany se nakonec dohodly na tom, že do Německa nebude přicházet více než 180 až 220 tisíc běženců ročně.

720p 360p
Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem

„To je taková elastická formulace, která všem umožňuje s tím kompromisem nějak žít a zároveň jim to dává prostor, aby to ve svých stranách nějak obhájili. Problém se jim tak podařilo pružně obejít,“ vysvětluje pro INFO.CZ odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) Vladimír Handl. Horst Seehofer tak může formulaci prezentovat jako vlastní úspěch, který je pro něj před podzimními zemskými volbami v Bavorsku obzvlášť důležitý. Strany CDU a SPD zase naopak mohou říct, že to je jen odhadované číslo, které by nechtěly překročit, ale pokud se situace v zemi změní a uprchlíků přijde víc, stát před nimi nemůže zavřít dveře.

Evropa na prvním místě

Německo tak směřuje k další koalici CDU/CSU s SPD, a přestože by se mohlo na první pohled zdát, že vzhledem ke stejnému složení kabinetu jako v minulém volebním období se nedají čekat výraznější změny, opak je pravdou. Pokud novou koaliční smlouvu všechny tři strany schválí, vláda by mohla být odlišná mimo jiné v evropské politice.

„Dosavadní německá politika v rámci Evropy byla zaměřená na stabilizaci a řešení krizí prostřednictvím jednorázových opatření a mezivládní spolupráce pod výrazným vedením Německa. S nástupem Emmanuela Macrona do čela Francie a s ohledem na dnešní stav Evropské unie je jasné, že to stačit nebude,“ říká Handl s tím, že nová vláda se zřejmě odliší v tom, že podpoří Macronovu vizi reformy Evropské unie.

„Zatím není jasné, jaké kontury ta evropská politika bude mít, ale dokument ze sondážních rozhovorů ukazuje, že vláda chce jít tímto směrem – chce být partnerem Macronovi a akceptuje, že už nestačí jen zvládat krizový management, který jsme dosud viděli,“ domnívá se odborník na německou politiku.

Dá se tedy očekávat, o čem se hovořilo už loni před německými i francouzskými volbami – spolupráce Německa a Francie posílí. Právě tyto dvě země stály u zrodu evropské integrace a unii dávaly vždy nové impulsy, v souvislosti s Francií a Německem se proto tradičně hovoří o „motoru“ Evropské unie. Po zvolení Macrona francouzsko-německý tandem navíc získává v EU ještě větší váhu, než tomu bylo za vlády Francoise Hollanda, a pomůže mu i fakt, že v nové německé vládě bude sedět i SPD, jejíž šéf novému francouzskému prezidentovi velmi fandí.

720p 360p
Martin Schulz

„Martin Schulz chce být takový německý Macron a tlačí tímto směrem i CDU a především CSU, která spíš trvá na zachování statusu quo v EU. Pro Merkelovou to bude výhodná pozice, protože bude stát mezi těmito dvěma postoji. Bude zajišťovat nějaký kompromis, ale samozřejmě chápe, že francouzsko-německý tandem musí nabídnout Evropě vedení a v tomto ohledu je blíž Schulzovi než Seehoferovi,“ říká Handl. To, do jaké míry půjde Německo vstříc návrhům Emmanuela Macrona, ale podle něj zatím není jasné.

Posledním náznakem snahy posílit motor EU je společné prohlášení Merkelové a Macrona, ve kterém oba přislíbili co nejdříve podepsat „novou Elysejskou smlouvu“ o vzájemné spolupráci, která se zaměří například na oblast hospodářství, ale i na zahraniční politiku a otázky bezpečnosti včetně boje s terorismem. „Děláme to proto, abychom dali celé Evropě nový impuls a posílili ji,“ řekla Merkelová na společné videonahrávce. Stejný postoj jako Merkelová mají přitom i její koaliční partneři.

„Koalice se shoduje na tom, že bude vyjednáno nové vydání Elysejské smlouvy a jedním z důležitých prvků koaliční smlouvy bude evropská spolupráce. Je to vidět i na tom, že první pasáž sondážního dokumentu byla věnována právě Evropě. To je v porovnání s minulostí nezvyklé. Ve všech vládních či koaličních programových dokumentech byla Evropa vždy na konci těsně před obranou, a to v rámci zahraniční politiky,“ vysvětluje odborník z Ústavu mezinárodních vztahů.

Česko se bude muset rozhodnout

Právě vytvoření nové Elysejské smlouvy bude první věc, kterou bude německá nová vláda muset řešit. V roce 2019 totiž voliči všech zemí EU půjdou k hlasovacím urnám, aby rozhodli o novém složení Evropského parlamentu. Země Evropské unie tak tlačí čas.

„Nějaký francouzsko-německý dokument musí být hotový relativně brzy, aby vedoucí evropské síly mohly začít zajišťovat podporu pro reformní proces. Příští rok se odehrají volby do Evropského parlamentu a před volbami už musí být předložen jasný programový dokument, na kterém se budou státy unie podílet a v rámci kterého budou formovat své pozice buď pro, nebo proti. Čas běží, a tento dokument tak musí být hotový do léta, aby to stihlo projít třemi schvalovacími procesy v rámci Evropské unie,“ říká Handl s tím, že právě v tomto ohledu je na vznik nové vlády tvořen největší tlak. „Francie už je velice netrpělivá a na německou vládu už čeká víc než 100 dní,“ dodává.

Právě budoucí reforma Evropské unie patří mezi nejožehavější témata, která se napříč unijními zeměmi v současnosti řeší. Emmanuel Macron se totiž unii snaží nasměrovat k užší integraci, kdy se soustředí především na užší spolupráci v rámci eurozóny, která by nově mohla mít například vlastní rozpočet. Česku, které eurem neplatí, by v případě takového vývoje ale mohl ujet vlak. Vláda se tak bude muset rozhodnout, zda se přikloní k reformním inciativám, nebo zůstane mimo hlavní integrační proud.

„Donedávna jsme v tomto směru nemuseli činit zásadní kroky, protože se situace do určité míry vyvíjela prostřednictvím ad hoc opatření na bázi mezivládní spolupráce. Nešlo o reformu eurozóny ani EU jako takové. Teď se řeší obojí a Česká republika si bude muset v dohledné době vybrat, stejně jako to udělalo Slovensko. Přes všechny výhrady Robert Fico už loni prohlásil, že Slovensko chce být součástí jádra evropského vývoje,“ popisuje dlouhodobou strategii slovenské vlády Handl. Stejné rozhodnutí čeká i českou vládu, jejíž podoba zatím stále není jasná.   

„Jakmile se bude řešit evropská reforma, postaví to všechny ostatní státy před otázku, jestli budou akceptovat francouzsko-německé vedení a připojí se k tomuto procesu, nebo zůstanou stát stranou. Jsou jen dvě možnosti: buď bude reforma EU společný projekt, nebo půjde dopředu ta aktivní část – tedy země eurozóny a další, které mají zájem se na tom podílet – a ostatní zůstanou na místě, budou se vzdalovat od jádra a zůstanou skutečně na periferii. To je rozhodnutí, které musí učinit naše vláda a prezident se na tom musí podílet,“ tvrdí odborník.

Německá vláda musí získat důvěru veřejnosti

Vedle nové Elysejské smlouvy a nastartování budoucí reformy EU ale německou vládu čekají i důležité úkoly doma. Jak naznačují dokumenty ze sondážních rozhovorů, kabinet pod vedením Angely Merkelové se bude chtít nově víc zaměřit na digitalizaci a reformu školství. Právě v této oblasti Německo pociťuje velké problémy – mimo jiné v souvislosti s příchodem velkého počtu žadatelů o azyl.

„Německá politika musí znovu získat důvěru veřejnosti, že zvládá imigrační otázku i proces integrace lidí, kteří budou v Německu zůstávat,“ říká Handl. Vláda podle něj musí ukázat, že imigrační vlna nebude znamenat zhoršení situace právě ve vzdělávacím systému, ale například ani v sociální oblasti. „Nejde hovořit o krizi, ale tlak je tam veliký a lidi to vnímají jako problematické. Pro vládu to je takové dlouhodobější zadání, ale musí se do toho pustit co nejrychleji, protože důvěra je oslabená a nespokojenost lidí zjevná,“ uzavírá odborník.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818