Co přinese rok 2018? 10 světových událostí, které by vám neměly uniknout | info.cz

Články odjinud

Co přinese rok 2018? 10 světových událostí, které by vám neměly uniknout

Rok 2017 pomalu končí a svět už se chystá na to, co přinese ten následující. V první polovině se bude pozornost upínat k Rusku, které čekají parlamentní volby, ale i pořadatelství fotbalového mistrovství světa. Druhá část roku zase vyvrcholí volbami v USA, které napoví, jak silnou pozici bude mít Donald Trump ve zbytku jeho mandátu.

Olympiáda v Pchjongčchangu

Může to být nejtřaskavější olympiáda za poslední dobu. Hry se budou v únoru konat v jihokorejském Pchjongčchangu a stále není jasné, jaký postoj k nim zaujme Severní Korea. KLDR v končícím roce eskalovala napětí a slovní přestřelky se Spojenými státy. Dramatická situace na poloostrově odrazuje od účasti i některé sportovce. Jiní zase nebudou moci přijet kvůli dopingovým aférám. To se týká hlavně Ruska, jehož závodníci budou muset startovat pod neutrální vlajkou.

Prezidentské volby v Rusku

V polovině března, konkrétně 18., se v Rusku uskuteční první kolo prezidentských voleb. Současný šéf Kremlu Vladimir Putin bude kandidovat jako nezávislý kandidát a předpokládá se, že mandát obhájí. Pokud by neuspěl už v prvním kole, půjdou Rusové znovu k urnám 8. dubna.

Parlamentní volby v Maďarsku

Volit se bude také v Evropě. Maďaři si vyberou nové zákonodárce. Prezident János Áder termín voleb teprve vypíše, očekává se ale, že hlasování proběhne v dubnu či květnu. Při posledních volbách drtivě zvítězila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Získala 45 procent hlasů. Podle průzkumů by mohla nyní bodovat podobně, nebo dokonce ještě více.

V EU začne platit nařízení o ochraně osobních údajů

Zásadní změna čeká země Evropské unie. Od 25. května začne platit nařízení, které má zvýšit ochranu osobních údajů a dat občanů. České podniky zatím na novinku příliš připraveny nejsou. Podle zjištění Hospodářské komory o ní koncem roku někteří podnikatelé dokonce ještě nevěděli.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku

Rusko bude středobodem světa nejen v březnu, ale také na přelomu června a července. Světový šampionát fotbalistů sice proběhne bez české účasti, i tak ale přinese zajímavou podívanou. A je otázka, jak k němu Moskva přistoupí. Třeba během nedávné olympiády v Soči omezil pod záminkou bezpečnosti možnost demonstrovat.

Saúdská Arábie umožní ženám řídit

V konzervativní islámské zemi padne další omezení. Země od 24. června povolí ženám řídit auto. Velvyslanec Saúdské Arábie ve Spojených státech to označil za velký krok k zářné budoucnosti. Uvolnění je součástí širších ekonomických reforem.

Zatmění měsíce

V půlce letních prázdnin budou moci lidé sledovat nejdelší pozorovatelné zatmění měsíce v 21. století. Bude trvat přesně hodinu 43 minut a 34 sekund. Fanoušci astronomie a vesmíru si do diářů mohou zapsat datum 27. července.

Izrael odtajní informace

Izrael by měl uvolnit tajné informace ze státních archivů. Zatím není jasné, kdy tak učiní. Dokumenty by se měly týkat prvních dvou desetiletí existence samostatného židovského státu. Zajímavé budou především pro historiky a badatele.

Nová nejvyšší budova světa

Dubajská Burdž Chalífa přijde o prvenství. Saúdská Arábie by měla v listopadu dokončit novou nejvyšší budovu světa. Stavba Jeddah Tower vysoká před tisíc metrů bude stát ve městě Džidda. Příliš dlouho vládnout ale nebude. Spojené arabské emiráty už nyní staví další rekordně vysokou stavbu. Opět bude v Dubaji a tvarem má připomínat minaret.

Volby v USA

Dva roky po zvolení Donalda Trumpa prezidentem se první úterý po prvním pondělí v listopadu vydají Američané k urnám znovu. V tzv. Mid-term elections obmění 6. listopadu celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu. Naznačí tak, jak silnou pozici bude Trump mít ve druhé polovině svého mandátu. V obou komorách Kongresu mají nyní většinu republikáni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud