Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co ví Donald Trump? Tvrdí, že má další informace, že za hackerskými útoky nebylo Rusko

Co ví Donald Trump? Tvrdí, že má další informace, že za hackerskými útoky nebylo Rusko

„Vím víc, než víte vy,“ naznačil nastupující americký prezident Donald Trump první lednový den. Znovu se zastal prezidenta Vladimira Putina, kterému Obamova administrativa dává za vinu hackerské útoky ve Spojených státech před volbami. Trump chce svoji poznámku podložit důkazy v úterý nebo ve středu.

Donald Trump na Nový rok upozornil, že se hackerských útoků namířených ve volebním období proti Demokratické straně nemuseli nutně dopustit Rusové. Spojené státy v souvislosti s aférou vypověděly ze země 35 ruských diplomatů a zavedly sankce v rozsahu, který prakticky nemá obdoby.

„Myslí, že je to nefér, když nevíme. Mohl to být někdo jiný. Já také vím věci, které ostatní lidé nevědí, takže si nemůžeme být jisti,“ upozornil republikán. O svých informacích se více nevyjadřoval, slíbil ovšem, že podrobnosti v nadcházejícím týdnu sdělí.

Američané vypověděli 35 diplomatů
Letadlo s ruskými diplomaty dnes ráno místního času odletělo z Washingtonu. Americká vláda vypověděla ve čtvrtek 35 ruských zástupců a s nimi museli odejít i jejich rodinní příslušníci, celkem 96 lidí. Na opuštění země jim USA daly 72 hodin.

Po uvalení sankcí přišla překvapivá reakce Ruska: prezident Putin odmítl oplácet krok stejným způsobem a zdržel se reakce. Obamovi tak dal najevo, že už ho nezajímá a že si raději počká na novou administrativu. V tu chvíli Donald Trump zpozorněl a skrze mluvčího vzkázal, že se seznámí s informacemi tajných služeb, kterým v předchozích týdnech příliš pozornosti údajně nepřikládal. Tady může ležet základ jeho tajuplné poznámky.

Když je řeč o počítačích, jiné Trumpovy výroky z poslední doby spíše vyvolávají otazníky. Opakovaně se v posledních dnech nechal slyšet, že jim nedůvěřuje.

Trump přitom sám s oblibou používá Twitter, kde často dělá reálnou politiku a vysílá série mnohdy odvážných a kontroverzních výroků dřív, než svá stanoviska řekne oficiálně.

Poslední slova z úst Donalda Trumpa na toto téma, kdy řekl: „Víte, pokud máte na srdci něco skutečně důležitého, sepište to a nechte to doručit kurýrem, jako za starých časů. Protože vám řeknu jedno: žádný počítač není bezpečný,“ tak někomu v tomto případě mohou připadat poměrně lichá.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1