Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čtyřkolová bitva o šéfa Evropského parlamentu. Povede ho lidovec Tajani

Čtyřkolová bitva o šéfa Evropského parlamentu. Povede ho lidovec Tajani

Předsedu europoslanci zvolili až ve čtvrtém kole. Antonio Tajani je zástupcem lidovecké frakce a ve funkci vystřídá socialistu Martina Schulze, který se vrací do německé politiky.

Antonio Tajani byl považovaný za favorita, nejvíc hlasů dokázal získat i ve všech předchozích kolech, která ale během dne nepřinesla jasný výsledek. V závěrečném souboji získal 351 hlasů a porazil tak kandidáta socialistů a jejich předsedu v EP Gianniho Pittellu, pro něhož hlasovalo 282 poslanců.

„Budu předsedou všech poslanců a všech politických skupin.“
Antonio Tajani po zvolení šéfem EP

Do finále souboje o křeslo předsedy Evropského parlamentu postoupili zástupci dvou nejsilnějších frakcí, které se v minulosti ve vedení EP střídaly vždy po polovině pětiletého mandátu europoslanců. Rovněž funkční období nového předsedy bude 2,5leté.

Tajani bude jako šéf europarlamentu řídit jeho chod a zastupovat ho navenek. Velkými tématy pro něj přirozeně budou brexit nebo migrace, naopak otázkou je, do jaké míry se nový předseda bude snažit změnit chod unijní instituce, která je často kritizovaná jako nesrozumitelná, byrokratická a vzdálená lidem. To on sám vnímá a slibuje europarlament změnit v otevřenější. 

Proč volba vázla?

Zvolení Tajaniho umožnila nová dohoda mezi lidovci a frakcí liberálů ALDE. Jejich kandidát, belgický expremiér Guy Verhofstadt už před prvním kolem z boje odstoupil. Obě skupiny ale nemají většinu a musely tak přesto na poslední chvíli hledat podporu u dalších frakcí.

Dosud obsazení vrcholné funkce podléhalo tradičně zažité dohodě, podle níž se teď měl do čela parlamentu dostat právě lidovec. Socialisté ale tento mechanismus před časem vypověděli. Nelíbilo se jim, že by zástupce lidovců obsadil už třetí důležitou funkci v unijních institucích, vedle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

V předchozím funkčním období stál v čele EP socialista Martin Schulz, který už nyní nekandidoval kvůli návratu do německé politiky.

Antonio Tajani
Třiašedesátiletý Tajani je europoslancem od roku 1994, s výjimkou let 2008 až 2014, kdy byl evropským komisařem (nejprve pro dopravu, poté pro průmysl a podnikání). Vystudovaný právník působil v 80. letech jako novinář. Do politiky vstoupil začátkem 90. let, kdy stál u zrodu strany Forza Italia Silvia Berlusconiho . V jeho vládě krátce působil jako mluvčí premiéra Berlusconiho.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744