Dá Kim Trumpovi košem? Severokorejský diktátor se bojí, aby ho Američané nepodrazili jako Kaddáfího | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dá Kim Trumpovi košem? Severokorejský diktátor se bojí, aby ho Američané nepodrazili jako Kaddáfího

Dá Kim Trumpovi košem? Severokorejský diktátor se bojí, aby ho Američané nepodrazili jako Kaddáfího

Severní Korea pohrozila, že si ještě rozmyslí, zda její vůdce Kim Čong-un bude jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o vzdání se jaderných zbraní. Schůzka Kima s Trumpem je naplánovaná na 12. června v Singapuru. Korejský diktátor se obává, aby po odevzdání svých jaderných zbraní nedopadl jako libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který byl svržen a nakonec zabit.

Náměstek severokorejského ministra zahraničí dnes oznámil, že pokud na Severní Koreu budou Spojené státy „tlačit, aby se jednostranně vzdala jaderných zbraní, nemáme zájem o rozhovory a budeme muset znovu zvážit účast na summitu mezi Severní Koreou a USA.“ Jeho prohlášení vydala oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Šlo už o druhé varování v řadě, protože Pchjongjang už včera pohrozil, že je ohroženo setkání Kim Čong-una s Trumpem kvůli společnému jihokorejsko-americkému vojenskému cvičení. Podle Severokorejců jde prý o útok na jejich zemi a přerušili proto okamžitě rozhovory s Jižní Koreou.

Nová severokorejská vyjádření jsou na první pohled v nesouladu se vstřícným chováním Severní Koreje, která už několik měsíců tvrdí, že chce jednat o denuklearizaci Severokorejského poloostrova, kde má jaderné zbraně pouze Severní Korea. Důvody ke změně rétoriky jsou zřejmě dva. Za prvé, Severní Korea si chce vylepšit pozici před jednáním s Trumpem. Závěry podobných summitů jsou většinou vždy předjednány předem a jednání patrně probíhají právě v těchto dnech. Severní Korea chce výhrůžkami o přerušení jednání získat větší ústupky od Spojených států a pokud se to nepovede, svalit na Washington vinu za krach jednání. Druhým důvodem jsou neopatrné poznámky Johna Boltona, Trumpova poradce pro národní bezpečnost, že by Severní Korea měla následovat libyjský model.

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí se vzdal v roce 2003 svého programu vývoje jaderných zbraní a slíbil, že zničí také své zásoby chemických zbraní. Části zařízení sloužící k nukleárnímu programu byly odvezeny ze země a Spojené státy zrušily ekonomické sankce vůči Libyi. V roce 2011 byl ale Kaddáfí svržen lidovým povstáním podpořeným leteckou intervencí Západu včetně USA. Zatímco Američané berou Libyi jako příklad toho, jak by mělo probíhat kontrolované jaderné odzbrojení, Severokorejci to chápou jako příklad toho, jak se vládce malé země vzdal na nátlak USA jaderných zbraní a potom ho Washington odstranil od moci a nakonec připustil jeho zabití. Náměstek severokorejského ministra zahraničí prohlásil, že jeho země nechce dopadnout jako Libye či jako Irák, kde Američané svrhli tamního diktátora Saddáma Husajna.

Navíc není jisté, zda Severokorejci vůbec někdy měli v úmyslu vzdát se svých jaderných zbraní. „Neznám jediného analytika, který by si myslel, že se Kim Čong-un chystá vzdát jaderných zbraní,“ uvedl pro INFO.CZ Sokíl Park z americko-korejské neziskové organizace Libery in North Korea, která pomáhá dostat se severokorejským uprchlíkům mimo dosah tamního režimu. Podle něj jde Kim Čong-unovi o to setkáním s Trumpem získat mezinárodní uznání pro svůj režim a také zároveň posílit svoji legitimitu doma. Severokorejské jaderné testy totiž podle všeho už nyní tolik neposilují prestiž režimu uvnitř země jako dříve a obyvatelé chápou jejich spojení s ekonomickými sankcemi.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Kim Čong-un zřejmě plánuje uzavření nějaké formální dohody na setkání s Trumpem, pokud se uskuteční, vysvětluje Sokíl Park. Na druhou stranu nelze čekat, že by šlo o okamžité severokorejské jaderné odzbrojení. Většina analytiků se domnívá, že Severokorejci chtějí pro svůj režim bezpečnostní záruky ze strany USA a zároveň přislíbí jen postupné vzdání se jaderné zbraní. Odzbrojení ale může trvat léta a být kdykoliv přerušeno.

Podle listu The Wall Street Journal Američané i Severokorejci stále plánovanou schůzku Trumpa s Kimem v Singapuru připravují.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.