Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dá Kim Trumpovi košem? Severokorejský diktátor se bojí, aby ho Američané nepodrazili jako Kaddáfího

Dá Kim Trumpovi košem? Severokorejský diktátor se bojí, aby ho Američané nepodrazili jako Kaddáfího

Severní Korea pohrozila, že si ještě rozmyslí, zda její vůdce Kim Čong-un bude jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o vzdání se jaderných zbraní. Schůzka Kima s Trumpem je naplánovaná na 12. června v Singapuru. Korejský diktátor se obává, aby po odevzdání svých jaderných zbraní nedopadl jako libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který byl svržen a nakonec zabit.

Náměstek severokorejského ministra zahraničí dnes oznámil, že pokud na Severní Koreu budou Spojené státy „tlačit, aby se jednostranně vzdala jaderných zbraní, nemáme zájem o rozhovory a budeme muset znovu zvážit účast na summitu mezi Severní Koreou a USA.“ Jeho prohlášení vydala oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Šlo už o druhé varování v řadě, protože Pchjongjang už včera pohrozil, že je ohroženo setkání Kim Čong-una s Trumpem kvůli společnému jihokorejsko-americkému vojenskému cvičení. Podle Severokorejců jde prý o útok na jejich zemi a přerušili proto okamžitě rozhovory s Jižní Koreou.

Nová severokorejská vyjádření jsou na první pohled v nesouladu se vstřícným chováním Severní Koreje, která už několik měsíců tvrdí, že chce jednat o denuklearizaci Severokorejského poloostrova, kde má jaderné zbraně pouze Severní Korea. Důvody ke změně rétoriky jsou zřejmě dva. Za prvé, Severní Korea si chce vylepšit pozici před jednáním s Trumpem. Závěry podobných summitů jsou většinou vždy předjednány předem a jednání patrně probíhají právě v těchto dnech. Severní Korea chce výhrůžkami o přerušení jednání získat větší ústupky od Spojených států a pokud se to nepovede, svalit na Washington vinu za krach jednání. Druhým důvodem jsou neopatrné poznámky Johna Boltona, Trumpova poradce pro národní bezpečnost, že by Severní Korea měla následovat libyjský model.

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí se vzdal v roce 2003 svého programu vývoje jaderných zbraní a slíbil, že zničí také své zásoby chemických zbraní. Části zařízení sloužící k nukleárnímu programu byly odvezeny ze země a Spojené státy zrušily ekonomické sankce vůči Libyi. V roce 2011 byl ale Kaddáfí svržen lidovým povstáním podpořeným leteckou intervencí Západu včetně USA. Zatímco Američané berou Libyi jako příklad toho, jak by mělo probíhat kontrolované jaderné odzbrojení, Severokorejci to chápou jako příklad toho, jak se vládce malé země vzdal na nátlak USA jaderných zbraní a potom ho Washington odstranil od moci a nakonec připustil jeho zabití. Náměstek severokorejského ministra zahraničí prohlásil, že jeho země nechce dopadnout jako Libye či jako Irák, kde Američané svrhli tamního diktátora Saddáma Husajna.

Navíc není jisté, zda Severokorejci vůbec někdy měli v úmyslu vzdát se svých jaderných zbraní. „Neznám jediného analytika, který by si myslel, že se Kim Čong-un chystá vzdát jaderných zbraní,“ uvedl pro INFO.CZ Sokíl Park z americko-korejské neziskové organizace Libery in North Korea, která pomáhá dostat se severokorejským uprchlíkům mimo dosah tamního režimu. Podle něj jde Kim Čong-unovi o to setkáním s Trumpem získat mezinárodní uznání pro svůj režim a také zároveň posílit svoji legitimitu doma. Severokorejské jaderné testy totiž podle všeho už nyní tolik neposilují prestiž režimu uvnitř země jako dříve a obyvatelé chápou jejich spojení s ekonomickými sankcemi.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Kim Čong-un zřejmě plánuje uzavření nějaké formální dohody na setkání s Trumpem, pokud se uskuteční, vysvětluje Sokíl Park. Na druhou stranu nelze čekat, že by šlo o okamžité severokorejské jaderné odzbrojení. Většina analytiků se domnívá, že Severokorejci chtějí pro svůj režim bezpečnostní záruky ze strany USA a zároveň přislíbí jen postupné vzdání se jaderné zbraní. Odzbrojení ale může trvat léta a být kdykoliv přerušeno.

Podle listu The Wall Street Journal Američané i Severokorejci stále plánovanou schůzku Trumpa s Kimem v Singapuru připravují.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1