Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ďábelská snaha o rozklad EU.“ Politici varují před Trumpovým plánem na obchodní dohody přímo s jednotlivými zeměmi

„Ďábelská snaha o rozklad EU.“ Politici varují před Trumpovým plánem na obchodní dohody přímo s jednotlivými zeměmi

V Bílém domě se rýsuje plán, jak obejít unijní instituce a EU jako celek a řešit obchod přímo s jednotlivými evropskými státy. Nechuť amerického prezidenta k mnohostranným obchodním paktům je potom, co odepsal Transpacifické partnerství (TPP) zjevná. V případě EU to však není tak jednoduché. Unijní země totiž se třetími zeměmi obchodní dohody vyjednávat nesmí. Někteří západoevropští politici tak mají obavy, že lze z Trumpových výroků vyčíst skrytý záměr Evropskou unii oslabit, nebo dokonce rozložit. 

„Zprávy, že Trumpova administrativa nabízí evropským zemím individuální obchodní dohody. Ďábelský plán, jak rozložit unii, nebo prostě jen hloupá ignorace?“ napsal bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt začátkem února na twitteru.

O Trumpových plánech se začalo psát i v zahraničních médiích a informace se dostala i k diplomatům v Bruselu. „Asi to slyšíte v médiích z Washingtonu a slyšíme a vidíme to i my tady. Žádný formální krok ze strany administrativy Spojených států tady ale zatím udělaný nebyl,“ řekl pro INFO.CZ stálý představitel České republiky při EU Martin Povejšil.

Zprávy o snahách Donalda Trumpa obejít unii a navázat obchodní dohody s jednotlivými členskými státy se dostaly taky k uším německých politiků. Někteří z nich nad takovou myšlenkou vyjadřují podobné obavy jako Carl Bildt. „Co považuji za destabilizující, je jeho oznámení, že bude uzavírat dohody s národními členskými státy, protože to rozdělí EU,“ říká podle deníku The New York Times německá poslankyně a členka Strany Zelených Franziska Brantnerová.

Podle vyjádření některých politiků už Donald Trump evropskou jednotu podkopává, a to opěvováním odchodu Velké Británie z Evropské unie a svými sliby o rychlém uzavření obchodních dohod s Londýnem, na kterém se domluvil s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

„Setkání paní Mayové a pana Trumpa je něco, co se nás dotýká. Potíž s panem Trumpem je, že je zcela nepředvídatelný,“ uvedl před pár dny podle deníku The Independent bývalý francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin. Francouzský diplomat rovněž vyjádřil znepokojení, že americká vláda po britském vzoru usiluje o bilaterální obchodní dohody s členskými zeměmi EU, a testuje tak solidaritu a pevnost Evropské unie. „Spojené státy chtějí se svými přáteli dělat bilaterální dohody. Tento přístup nemůžeme akceptovat. Jsme spojeni v Evropské unii a musíme zůstat pohromadě,“ dodává Raffarin.  

České ministerstvo zahraničí se Trumpova administrativa podle informací INFO.CZ zatím kontaktovat nepokusila. „Za MZV můžeme říct, že jsme takovou žádost z americké strany neobdrželi,“ potvrdila redakci tisková mluvčí resortu Irena Valentová.

Nutno připomenout, že s takovým plánem Trump ani u členských zemí nemá šanci na úspěch. „Institucionálně a politicky je to úplně jednoduché: obchodní politika je kompetence, kterou členské státy předaly EU, a vykonává je tedy Evropská unie, takže členské státy nemohou vstupovat do bilaterálních obchodních dohod s žádnými třetími stranami,“ vysvětluje Povejšil s tím, že by v takovém případě muselo být změněno primární právo EU. „A k tomu nedojde,“ dodává velvyslanec. I pouhé „uvažování nahlas“ má ale v tomto případě negativní efekt. 

V Donaldu Trumpovi vidí ohrožení i další evropští politici. Ve zvacím dopise na neformální summit EU, který minulý týden zaslal předseda Evropské rady lídrům unijních zemí, Donald Tusk popsal nebezpečí, kterým Evropa v dnešní době čelí. Jeho výčet bezpečnostních hrozeb obsahoval taky „znepokojivá prohlášení nové americké vlády“ a v dopise zároveň uvedl, že změna ve Washingtonu „staví Evropskou unii do obtížné situace“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744