Dalajlamu dohání pokročilý věk. Cítí se unavený, letos už proto do ciziny nevycestuje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dalajlamu dohání pokročilý věk. Cítí se unavený, letos už proto do ciziny nevycestuje

Dalajlamu dohání pokročilý věk. Cítí se unavený, letos už proto do ciziny nevycestuje

Tibetský duchovní vůdce dalajlama již letos nebude cestovat do zahraničí. Podle zpravodajského serveru CNN to prohlásil jeho mluvčí s tím, že 82letý buddhistický duchovní stárne a je vyčerpaný.

„Je pozván do různých zemí, ale vzhledem ke svému věku omezuje své závazky,“ řekl mluvčí. „Je vyčerpaný po dlouhých letech učení. Několik schůzek muselo být zrušeno,“ dodal.

Podle mluvčího je ale dalajlama zdravotně v pořádku a po Indii, kde žije v exilu, uskutečnil několik cest. „Některé akce - různé slavnostní obřady, inaugurace - trvají jen pár hodin, ale jiné akce jako semináře trvají sedm dní, a těm se věnuje čím dál méně,“ upozornil.

Desítky let šířil dalajlama buddhistické učení po celém světě a zároveň se snažil při svých cestách přesvědčit politické vůdce, aby vyvíjeli tlak na Čínu a přiměli ji dát Tibetu větší autonomii.

Podle CNN nyní zůstává otázkou, jaký bude mít dalajlamův omezený program dopad na jeho náboženský, společenský a politický vliv. CNN přitom připomíná, že zahraniční vůdci dalajlamu navštěvují v jeho sídle v indické Dharamsále, jak loni v prosinci učinil například bývalý americký prezident Barack Obama.

Dalajlama pobývá v Indii v exilu od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959. Opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody. Peking ale považuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu.

V České republice byl dalajlama naposledy v říjnu 2016, kdy vystoupil na konferenci Forum 2000, kterou před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův blízký přítel Václav Havel.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.