Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další drama v Bílém domě: Rusové se chlubili, že mohou přes Flynna řídit Trumpa

Další drama v Bílém domě: Rusové se chlubili, že mohou přes Flynna řídit Trumpa

Zatímco FBI prověřuje možnou spolupráci mezi Ruskem a zástupci předvolební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem ovlivnit loňské prezidentské volby, odhalují se další informace o vazbách Trumpova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna na Kreml. Podle zdrojů CNN se ruští představitelé v rozhovorech během americké prezidentské kampaně chlubili, že mají s někdejším Trumpovým bezpečnostním poradcem Michaelem Flynnem natolik silné vztahy, že by ho mohli využít k ovlivnění Donalda Trumpa a jeho týmu. 

Rozhovory, které během předvolební kampaně zachytily americké zpravodajské služby, naznačovaly, že Rusové považují Flynna za spojence a mohli by ho využít ve svůj prospěch. Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem se Michael Flynn stal národním bezpečnostním poradcem, po třech týdnech ale odstoupil právě kvůli zjištění o napojení na Rusy.

K rezignaci byl Flynn donucen poté, co deník The Washington Post zveřejnil informaci, že soukromě jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Schůzka proběhla ještě před inaugurací, což zákony USA nedovolují.

Jak píše CNN s odvoláním na současné i bývalé vládní představitelé, někteří z pracovníků tajných služeb kvůli podezření o jeho napojení na Rusko s Flynnem omezili sdílení citlivých na minimum. Jeden z pracovníků Obamovy administrativy CNN řekl, že byli zděšení z toho, „jak o něm Rusové mluvili“. Podle jiného úředníka byl Flynn považován za potenciální problém pro národní bezpečnost.   

Právě případ Michaela Flynna rozdmýchal skandál o kontaktech Trumpa s Ruskem naplno. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) následně rozjel zvláštní vyšetřování možné spolupráce týmu Donalda Trumpa s Moskvou, které americký prezident tento týden označil za „největší hon na amerického politika v historii“.  Trumpova administrativa napojení na Rusko od počátku odmítá.

„Jsme si jistí, že až budou tato vyšetřování dokončena, nebude existovat žádný důkaz, který by podpořil tvrzení o tajné dohodě mezi kampaní a Ruskem,“ píše v prohlášení Bílý dům.

Podle Washington Post Flynn poprvé hovořil s Kisljakem už v létě 2013 během oficiální návštěvy Ruska, kdy vedl Obrannou zpravodajskou agenturu (DIA). V prosinci 2015 se pak zúčastnil slavnosti televizní stanice RT, kterou provozuje Kreml.

Z Flynnových příjmů také vyplývá, že v roce 2015 dostal 45 000 dolarů (1,1 milionu korun) od ruské televize RT za řeč přednesenou na konferenci, kterou tato prokremelská stanice v Moskvě pořádala. Peníze dostával také od letecké dopravní firmy Volga-Dněpr a od americké filiálky ruské softwarové společnosti Kaspersky Lab. Flynnova konzultační firma získala také 530 000 dolarů (13 milionů korun) od společnosti napojené na tureckou vládu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1