Další dusno kolem Trumpa. Ukrajinský poslanec má prý důkaz, že Janukovyč platil šéfa jeho kampaně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další dusno kolem Trumpa. Ukrajinský poslanec má prý důkaz, že Janukovyč platil šéfa jeho kampaně

Další dusno kolem Trumpa. Ukrajinský poslanec má prý důkaz, že Janukovyč platil šéfa jeho kampaně

Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort podle kyjevského poslance tajně inkasoval statisíce dolarů od ukrajinské Strany regionů v době vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Dokumenty, jež to údajně dokazují, dnes podle agentury Unian médiím předložil poslanec Serhij Leščenko. Hodnověrnost jejich obsahu nelze ověřit.

Manafort rezignoval z funkce šéfa Trumpova volebního týmu loni v srpnu právě kvůli obviněním, že pobíral peníze od Janukovyče a jeho lidí. Americká média ho v této souvislosti obvinila i z kontaktů s agenty ruské rozvědky, což Manafort popírá. Na Ukrajině působil v letech 2007–12 jako politický konzultant Janukovyčova režimu, který udržoval těsné styky s Moskvou.

Kauza údajných styků Trumpova štábu s ruskou rozvědkou je nyní v centru pozornosti amerických politiků i médií. Záležitostí se zabývá několik výborů amerického Kongresu, podle tvrzení vyšetřovatelů se ruské tajné služby během loňské volební kampaně snažily poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci Trumpovi. Konkrétní důkazy o vědomé spolupráci Trumpova týmu s Moskvou však předloženy nebyly.

Už loni v létě se v americkém tisku objevily informace o tom, že Manafort dostal od ukrajinských politiků značnou hotovost. Důkazy prý tehdy našla ukrajinská protikorupční prokuratura.

Nyní přišel poslanec Leščenko s verzí, že Manafort tajně v říjnu 2009, tři měsíce před prezidentskými volbami na Ukrajině, dostal od Strany regionů 750 000 dolarů (18,7 milionů korun). Peníze prý byly na jeho konto zaslány přes středoasijský Kyrgyzstán nikoli za poradenství, ale jako fiktivní platba od firmy Neocom Systems, která sídlí v daňovém ráji v Belize. Šlo údajně o úhradu za prodej počítačů.

Leščenko prý dokumenty o této transakci získal od osob, které užívaly bývalou Manafortovu kyjevskou kancelář po jeho odjezdu z Ukrajiny. V ní se údajně výkazy o finančních operacích našly.

Manafortův mluvčí Jason Maloni agentuře AP řekl, že tvrzení ukrajinského poslance je nepodložené a musí být „šmahem odmítnuto“. Leščenko, bývalý dlouholetý zástupce šéfredaktora listu Ukrajinska pravda, působí nyní ve vedení křesťanskodemokraticky orientované parlamentní strany Demokratická aliance.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.