Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další kauza zavražděného Kuciaka. Psal o mafiánovi, který na Slovensku pral peníze z drog

Další kauza zavražděného Kuciaka. Psal o mafiánovi, který na Slovensku pral peníze z drog

Slovenský server Aktuality.sk a České centrum pro investigativní žurnalistiku zveřejnily jeden z textů, na kterých pracoval v únoru zavražděný novinář Ján Kuciak. Spolu s organizací Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a právě Českým centrem pro investigativní žurnalistiku rozplétal kauzu belgického drogového bosse Silvia Aquina, která zasahovala i na Slovensko.

Aquino a jeho rodinný gang pašovali do Evropy vysoce kvalitní kokain. Podle vyšetřovacího spisu, k němuž novináři získali přístup, využíval ke svým operacím strategickou polohu rodného belgického města Maasmechelen. Ta mu umožňovala během několika minut překračovat hranici mezi Belgií a Nizozemskem.

Zboží putovalo převážně z Kolumbie v krabicích s banány. Aquinův gang spolupracoval s dvěma dělníky v přístavu v Antverpách. Ti se starali o hladký průběh kontroly. Následně krabice posílali jako již zkontrolované do přístavu v Rotterdamu.

Žalobci odhalili, že během osmi měsíců, kdy policie Aquina sledovala, dovezl gang do Evropy 2400 kilogramů kokainu. Skupina si po odečtení nákladů přišla nejméně na 20 milionů eur (asi 517 milionů korun).

Jako destinaci pro praní nelegálně získaných peněz si Aquino vybral obec Stará Lesná na Slovensku. Na ni měl vazby skrze slovenskou manželku Silvii Liškovou, která o jeho aktivitách věděla. V září 2012 koupil skrze prostředníka místní hotel. Majiteli, podnikateli Pavlu Miškovovi za něj nabídl 3 miliony eur (asi 78 milionů korun).

Aquino, Miškov i prostředník Vezio Di Passio se později bránili obvinění z nelegálního jednání. Aquino před vyšetřovateli roli v obchodu popřel s tím, že by nenabídl 3 miliony eur za nemovitost v hodnotě 1,8 milionu. Miškov se od jakékoli činnosti Aquinových před reportéry distancoval. Di Passio zase novinářům sdělil, že jej prokurátoři do případu zatáhli, aby mohli zkonfiskovat jeho majetek.

Aquino si měl v hotelu zřídit jakousi slovenskou operační základnu. „V letech 2012 a 2013 poslal několikrát svou manželku Silvii nebo svého řidiče Grobbena, aby do hotelu převezli peníze z Belgie,“ píše se v textu.

Zároveň si s Liškovou začali v Tatrách stavět luxusní rezidenci na pozemku sousedící s penzionem řízeným italskou rodinou Vadalových, která je podezřelá z mafiánských aktivit. Zda se Aquino a Vadalovi znali, se novinářům nepodařilo ověřit. Aquino byl však napojený na italskou mafii ´Ndrangheta, která kontroluje 90 procent dovozu kokainu do Evropy a byla v minulosti spojována s Kuciakovou dodnes neobjasněnou vraždou.

„Kromě hotelu a rezidence má Silvia Lišková na Slovensku ještě firmu Silvis. Společnost je stále aktivní a řídí ji spolu se svým bratrem Borisem. Ač tato společnost nemá ani webovou stránku, její roční tržby byly v roce 2017 podle databáze Finstat přes 1,6 milionu eur (tehdy přes 43 milionů korun),“ dodává se v textu, který v Česku publikoval portál investigace.cz.

Procesu v jedné z největších belgických drogových kauz se Aquino nedožil. V roce 2015 jej několik útočníků obklíčilo a zastřelilo kousek od Maasmechelenu. Jeho manželce, která byla tehdy s ním, se podařilo uprchnout.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1