Další kauza zavražděného Kuciaka. Psal o mafiánovi, který na Slovensku pral peníze z drog | info.cz

Články odjinud

Další kauza zavražděného Kuciaka. Psal o mafiánovi, který na Slovensku pral peníze z drog

Slovenský server Aktuality.sk a České centrum pro investigativní žurnalistiku zveřejnily jeden z textů, na kterých pracoval v únoru zavražděný novinář Ján Kuciak. Spolu s organizací Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a právě Českým centrem pro investigativní žurnalistiku rozplétal kauzu belgického drogového bosse Silvia Aquina, která zasahovala i na Slovensko.

Aquino a jeho rodinný gang pašovali do Evropy vysoce kvalitní kokain. Podle vyšetřovacího spisu, k němuž novináři získali přístup, využíval ke svým operacím strategickou polohu rodného belgického města Maasmechelen. Ta mu umožňovala během několika minut překračovat hranici mezi Belgií a Nizozemskem.

Zboží putovalo převážně z Kolumbie v krabicích s banány. Aquinův gang spolupracoval s dvěma dělníky v přístavu v Antverpách. Ti se starali o hladký průběh kontroly. Následně krabice posílali jako již zkontrolované do přístavu v Rotterdamu.

Žalobci odhalili, že během osmi měsíců, kdy policie Aquina sledovala, dovezl gang do Evropy 2400 kilogramů kokainu. Skupina si po odečtení nákladů přišla nejméně na 20 milionů eur (asi 517 milionů korun).

Jako destinaci pro praní nelegálně získaných peněz si Aquino vybral obec Stará Lesná na Slovensku. Na ni měl vazby skrze slovenskou manželku Silvii Liškovou, která o jeho aktivitách věděla. V září 2012 koupil skrze prostředníka místní hotel. Majiteli, podnikateli Pavlu Miškovovi za něj nabídl 3 miliony eur (asi 78 milionů korun).

Aquino, Miškov i prostředník Vezio Di Passio se později bránili obvinění z nelegálního jednání. Aquino před vyšetřovateli roli v obchodu popřel s tím, že by nenabídl 3 miliony eur za nemovitost v hodnotě 1,8 milionu. Miškov se od jakékoli činnosti Aquinových před reportéry distancoval. Di Passio zase novinářům sdělil, že jej prokurátoři do případu zatáhli, aby mohli zkonfiskovat jeho majetek.

Aquino si měl v hotelu zřídit jakousi slovenskou operační základnu. „V letech 2012 a 2013 poslal několikrát svou manželku Silvii nebo svého řidiče Grobbena, aby do hotelu převezli peníze z Belgie,“ píše se v textu.

Zároveň si s Liškovou začali v Tatrách stavět luxusní rezidenci na pozemku sousedící s penzionem řízeným italskou rodinou Vadalových, která je podezřelá z mafiánských aktivit. Zda se Aquino a Vadalovi znali, se novinářům nepodařilo ověřit. Aquino byl však napojený na italskou mafii ´Ndrangheta, která kontroluje 90 procent dovozu kokainu do Evropy a byla v minulosti spojována s Kuciakovou dodnes neobjasněnou vraždou.

„Kromě hotelu a rezidence má Silvia Lišková na Slovensku ještě firmu Silvis. Společnost je stále aktivní a řídí ji spolu se svým bratrem Borisem. Ač tato společnost nemá ani webovou stránku, její roční tržby byly v roce 2017 podle databáze Finstat přes 1,6 milionu eur (tehdy přes 43 milionů korun),“ dodává se v textu, který v Česku publikoval portál investigace.cz.

Procesu v jedné z největších belgických drogových kauz se Aquino nedožil. V roce 2015 jej několik útočníků obklíčilo a zastřelilo kousek od Maasmechelenu. Jeho manželce, která byla tehdy s ním, se podařilo uprchnout.

Z taxikáře zabijákem! Kdo je muž, který se přiznal k vraždě Kuciaka>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud