Další kauza zavražděného Kuciaka. Psal o mafiánovi, který na Slovensku pral peníze z drog | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další kauza zavražděného Kuciaka. Psal o mafiánovi, který na Slovensku pral peníze z drog

Další kauza zavražděného Kuciaka. Psal o mafiánovi, který na Slovensku pral peníze z drog

Slovenský server Aktuality.sk a České centrum pro investigativní žurnalistiku zveřejnily jeden z textů, na kterých pracoval v únoru zavražděný novinář Ján Kuciak. Spolu s organizací Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a právě Českým centrem pro investigativní žurnalistiku rozplétal kauzu belgického drogového bosse Silvia Aquina, která zasahovala i na Slovensko.

Aquino a jeho rodinný gang pašovali do Evropy vysoce kvalitní kokain. Podle vyšetřovacího spisu, k němuž novináři získali přístup, využíval ke svým operacím strategickou polohu rodného belgického města Maasmechelen. Ta mu umožňovala během několika minut překračovat hranici mezi Belgií a Nizozemskem.

Zboží putovalo převážně z Kolumbie v krabicích s banány. Aquinův gang spolupracoval s dvěma dělníky v přístavu v Antverpách. Ti se starali o hladký průběh kontroly. Následně krabice posílali jako již zkontrolované do přístavu v Rotterdamu.

Žalobci odhalili, že během osmi měsíců, kdy policie Aquina sledovala, dovezl gang do Evropy 2400 kilogramů kokainu. Skupina si po odečtení nákladů přišla nejméně na 20 milionů eur (asi 517 milionů korun).

Jako destinaci pro praní nelegálně získaných peněz si Aquino vybral obec Stará Lesná na Slovensku. Na ni měl vazby skrze slovenskou manželku Silvii Liškovou, která o jeho aktivitách věděla. V září 2012 koupil skrze prostředníka místní hotel. Majiteli, podnikateli Pavlu Miškovovi za něj nabídl 3 miliony eur (asi 78 milionů korun).

Aquino, Miškov i prostředník Vezio Di Passio se později bránili obvinění z nelegálního jednání. Aquino před vyšetřovateli roli v obchodu popřel s tím, že by nenabídl 3 miliony eur za nemovitost v hodnotě 1,8 milionu. Miškov se od jakékoli činnosti Aquinových před reportéry distancoval. Di Passio zase novinářům sdělil, že jej prokurátoři do případu zatáhli, aby mohli zkonfiskovat jeho majetek.

Aquino si měl v hotelu zřídit jakousi slovenskou operační základnu. „V letech 2012 a 2013 poslal několikrát svou manželku Silvii nebo svého řidiče Grobbena, aby do hotelu převezli peníze z Belgie,“ píše se v textu.

Zároveň si s Liškovou začali v Tatrách stavět luxusní rezidenci na pozemku sousedící s penzionem řízeným italskou rodinou Vadalových, která je podezřelá z mafiánských aktivit. Zda se Aquino a Vadalovi znali, se novinářům nepodařilo ověřit. Aquino byl však napojený na italskou mafii ´Ndrangheta, která kontroluje 90 procent dovozu kokainu do Evropy a byla v minulosti spojována s Kuciakovou dodnes neobjasněnou vraždou.

„Kromě hotelu a rezidence má Silvia Lišková na Slovensku ještě firmu Silvis. Společnost je stále aktivní a řídí ji spolu se svým bratrem Borisem. Ač tato společnost nemá ani webovou stránku, její roční tržby byly v roce 2017 podle databáze Finstat přes 1,6 milionu eur (tehdy přes 43 milionů korun),“ dodává se v textu, který v Česku publikoval portál investigace.cz.

Procesu v jedné z největších belgických drogových kauz se Aquino nedožil. V roce 2015 jej několik útočníků obklíčilo a zastřelilo kousek od Maasmechelenu. Jeho manželce, která byla tehdy s ním, se podařilo uprchnout.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.