Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další komplikace pro Le Penovou. Policie má důkazy, že podváděla

Další komplikace pro Le Penovou. Policie má důkazy, že podváděla

Francouzská policie našla v sídle krajně pravicové Národní fronty, kterou vede kandidátka na budoucí prezidentku Marine Le Penová, důkazy o tom, že vedení strany v minulosti zneužilo evropské peníze. Vyplývá to z korespondence, kterou mezi sebou vedla Le Penová a pokladník strany Wallerand de Saint Just. Upozornil na to francouzský deník Le Monde.

Dopisy, které pokladník strany Wallerand de Saint Just adresoval šéfce partaje Marine Le Penové, obsahují podle policie důkazy o tom, že se Národní fronta dopustila podvodu. Evropský parlament totiž před dvěma lety přišel na to, že francouzská krajně pravicová strana platila z peněz určených na asistenty v instituci také lidi ve vlastních řadách. S prací v Bruselu nebo Štrasburku, kde Evropský parlament zasedá, ale neměli vůbec nic společného.

Francouzský deník Le Monde, který mohl do korespondence nahlédnout, uvedl, že Le Penová a de Saint Just si dopisovali v roce 2014 o účtech z předchozího roku. Pokladník strany měl šéfku partaje údajně upozornit na nesrovnalosti ve vyplácení lidí a také na to, že měsíční výdaje strany „raketově“ vylétly o sto tisíc eur.

Případem se už dříve zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který po Le Penové požaduje, aby vrátila téměř 340 tisíc eur (víc než devět milionů korun). To je částka, kterou strana údajně vyplatila asistentům, kteří nepracovali pro Evropský parlament, ale pouze pro Národní frontu. Le Penová, a stejně tak další členové vedení strany, dosud veškerá obvinění odmítali.

Marine Le Penová patří k favoritům nadcházejících prezidentských voleb. Řada průzkumů, které vyšly v poslední době, ale její konečné vítězství zpochybňuje. Podle nich by ji ve druhém kole porazil centristický kandidát Emmanuel Macron.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744