Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další krok k míru na Korejském poloostrově: Zástupci Severní a Jižní Koreje se dohodli na rozhovorech o snížení napětí

Další krok k míru na Korejském poloostrově: Zástupci Severní a Jižní Koreje se dohodli na rozhovorech o snížení napětí

KLDR a Jižní Korea tento měsíc uspořádají vojenské rozhovory o snížení napětí na společné hranici a také jednání o obnově setkávání členů rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Delegace Soulu a Pchjongjangu se na tom dohodly na dnešní schůzce v obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně.

Zástupci Jižní Koreje a KLDR se na dnešním setkání rovněž domluvili na zřízení stálého styčného úřadu v pohraničním severokorejském městě Kesong, který usnadní komunikaci obou zemí. V Kesongu dříve fungovala společná korejská průmyslová zóna; Jižní Korea ji ale v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR.

Podle agentury AP se vojenské rozhovory uskuteční 14. června v severokorejské části obce Pchanmundžom a mezikorejská schůzka Červeného kříže o možném dalším setkání příslušníků rozdělených rodin se bude konat 22. června v severokorejském letovisku v Diamantových horách.

V Pchanmundžomu se mají představitelé Severní a Jižní Koreje sejít také 18. června k jednání o možnosti vytvořit v některých sportech společné týmy pro srpnové Asijské hry.

Představitelé Severní Koreje rovněž na dnešním jednání navrhli, že by obě země mohly uspořádat společné oslavy historického mezikorejského summitu z roku 2000.

Pětičlennou delegaci Jižní Koreje na dnešních rozhovorech vedl ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, pětičlenný severokorejský tým jeho protějšek, šéf severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti Ri Son-kwon.

Delegace hovořily o jednotlivých bodech prohlášení, jež na konci dubna v Pchanmundžomu podepsali severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in a které zahrnovaly spolupráci v oblasti armády, sportu a lesnictví, uvedla agentura Reuters.

Předchozí mezikorejské setkání na vysoké úrovni plánované na 13. května KLDR zrušila kvůli vojenskému cvičení Max Thunder, jež provádí Washington se Soulem každý rok.

Severní Korea je v těchto dnech v ohnisku zájmu světových mocností. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a severokorejský vyslanec Kim Jong-čchol ve čtvrtek v New Yorku přes dvě hodiny jednali o přípravě setkání prezidenta Donalda Trumpa s Kimem. Severokorejský vyslanec má dnes dorazit do Bílého domu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1