Další krok k míru na Korejském poloostrově: Zástupci Severní a Jižní Koreje se dohodli na rozhovorech o snížení napětí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další krok k míru na Korejském poloostrově: Zástupci Severní a Jižní Koreje se dohodli na rozhovorech o snížení napětí

Další krok k míru na Korejském poloostrově: Zástupci Severní a Jižní Koreje se dohodli na rozhovorech o snížení napětí

KLDR a Jižní Korea tento měsíc uspořádají vojenské rozhovory o snížení napětí na společné hranici a také jednání o obnově setkávání členů rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Delegace Soulu a Pchjongjangu se na tom dohodly na dnešní schůzce v obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně.

Zástupci Jižní Koreje a KLDR se na dnešním setkání rovněž domluvili na zřízení stálého styčného úřadu v pohraničním severokorejském městě Kesong, který usnadní komunikaci obou zemí. V Kesongu dříve fungovala společná korejská průmyslová zóna; Jižní Korea ji ale v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR.

Podle agentury AP se vojenské rozhovory uskuteční 14. června v severokorejské části obce Pchanmundžom a mezikorejská schůzka Červeného kříže o možném dalším setkání příslušníků rozdělených rodin se bude konat 22. června v severokorejském letovisku v Diamantových horách.

V Pchanmundžomu se mají představitelé Severní a Jižní Koreje sejít také 18. června k jednání o možnosti vytvořit v některých sportech společné týmy pro srpnové Asijské hry.

Představitelé Severní Koreje rovněž na dnešním jednání navrhli, že by obě země mohly uspořádat společné oslavy historického mezikorejského summitu z roku 2000.

Pětičlennou delegaci Jižní Koreje na dnešních rozhovorech vedl ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, pětičlenný severokorejský tým jeho protějšek, šéf severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti Ri Son-kwon.

Delegace hovořily o jednotlivých bodech prohlášení, jež na konci dubna v Pchanmundžomu podepsali severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in a které zahrnovaly spolupráci v oblasti armády, sportu a lesnictví, uvedla agentura Reuters.

Předchozí mezikorejské setkání na vysoké úrovni plánované na 13. května KLDR zrušila kvůli vojenskému cvičení Max Thunder, jež provádí Washington se Soulem každý rok.

Severní Korea je v těchto dnech v ohnisku zájmu světových mocností. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a severokorejský vyslanec Kim Jong-čchol ve čtvrtek v New Yorku přes dvě hodiny jednali o přípravě setkání prezidenta Donalda Trumpa s Kimem. Severokorejský vyslanec má dnes dorazit do Bílého domu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.