Další krok k míru na Korejském poloostrově: Zástupci Severní a Jižní Koreje se dohodli na rozhovorech o snížení napětí | info.cz

Články odjinud

Další krok k míru na Korejském poloostrově: Zástupci Severní a Jižní Koreje se dohodli na rozhovorech o snížení napětí

KLDR a Jižní Korea tento měsíc uspořádají vojenské rozhovory o snížení napětí na společné hranici a také jednání o obnově setkávání členů rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Delegace Soulu a Pchjongjangu se na tom dohodly na dnešní schůzce v obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně.

Zástupci Jižní Koreje a KLDR se na dnešním setkání rovněž domluvili na zřízení stálého styčného úřadu v pohraničním severokorejském městě Kesong, který usnadní komunikaci obou zemí. V Kesongu dříve fungovala společná korejská průmyslová zóna; Jižní Korea ji ale v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR.

Podle agentury AP se vojenské rozhovory uskuteční 14. června v severokorejské části obce Pchanmundžom a mezikorejská schůzka Červeného kříže o možném dalším setkání příslušníků rozdělených rodin se bude konat 22. června v severokorejském letovisku v Diamantových horách.

V Pchanmundžomu se mají představitelé Severní a Jižní Koreje sejít také 18. června k jednání o možnosti vytvořit v některých sportech společné týmy pro srpnové Asijské hry.

Představitelé Severní Koreje rovněž na dnešním jednání navrhli, že by obě země mohly uspořádat společné oslavy historického mezikorejského summitu z roku 2000.

Pětičlennou delegaci Jižní Koreje na dnešních rozhovorech vedl ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, pětičlenný severokorejský tým jeho protějšek, šéf severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti Ri Son-kwon.

Delegace hovořily o jednotlivých bodech prohlášení, jež na konci dubna v Pchanmundžomu podepsali severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in a které zahrnovaly spolupráci v oblasti armády, sportu a lesnictví, uvedla agentura Reuters.

Předchozí mezikorejské setkání na vysoké úrovni plánované na 13. května KLDR zrušila kvůli vojenskému cvičení Max Thunder, jež provádí Washington se Soulem každý rok.

Severní Korea je v těchto dnech v ohnisku zájmu světových mocností. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a severokorejský vyslanec Kim Jong-čchol ve čtvrtek v New Yorku přes dvě hodiny jednali o přípravě setkání prezidenta Donalda Trumpa s Kimem. Severokorejský vyslanec má dnes dorazit do Bílého domu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud